• Persemona

    Blutsaft eller järnsaft?

    Hej, någon som vet skillnaden mellan dessa två alternativ? Jag vill helst äta så naturligt tillskott som möjligt och vegetariskt. Järnsaften är ju mycket billigare, varför?

  • Svar på tråden Blutsaft eller järnsaft?
  • niskalainen

    "Järnrik mat är framförallt kött från nöt, lamm, gris samt blodpudding och leverpastej. Fisk, fågel och ägg är också relativt bra källor. Dessutom finns järn i baljväxter (bönor, ärtor och linser), grovt bröd, flingor och gröna grönsaker. Hur kroppen tar upp järnet varierar beroende på var vi får järnet ifrån. Järn från kött, fågel och fisk tas upp lättare än järn från vegetabiliska källor. Upptaget av vegetabiliskt järn försämras av kaffe, te och eventuellt även kalcium, men stimuleras av vitamin C. Drick därför helst te och kaffe mellan måltiderna och alltid C-vitaminrika frukter och grönsaker till måltiden" -taget från vårdguidens hemsida.

    Det är nog det naturligaste sättet att få i sig järn, både på vegetariskt och icke-vegetariskt sätt. Gröna grönsaker är GULD! I övrigt har jag inget svar på vad skillnaden är mellan blutsaft och järnsaft, hoppas någon vet för det vore intressant att lära sig!

  • lilly85

    Jag dricker blutsaft och tycker den är supergod Men så har jag inte provat järnsaft så har ingen aning om vilket som är "bäst". Säkert ingen större skillnad men fråga din BM.

  • Persemona

    Ja om jag fått i mig tillräckligt genom maten så hade jag ju inte behövt ta tillskott. Under förra graviditeten gick det bra, men denna gången behövs det extra järn. jag tycker blutsaften är bra  och effektiv, men dyr så jag kikade efter alternativ. Så ännu en gång är det någon som VET vad skillnaden är mellan blutsaft och järnsat?

  • Vego Tips

    Om du är vegetarian och förälder så finns det en grupp på Facebook som heter Vegoparents. Just nu pågår ett inlägg om just järn. Välkommen dit!

Svar på tråden Blutsaft eller järnsaft?