• Anonym (TS)

    Ångest och sömnbrist. Fått Propavan men mår ännu sämre. Biverkning?

    Sovit otroligt dåligt sista veckorna. Har en liten bebis på 11 veckor och det började med att jag ammat ofta på nätterna, efter ett tag kunde jag inte somna om mellan amningarna utan har legat vaken och vridit mig. Till slut kommer tänker man bara "jag måste sova", får panikkänslor och kan då verkligen inte sova. Ångest inför nästa natt när det ska bli lika dant.

    Har tidigare haft depression och panikkänslor och ätit olika mediciner. Har nu fått ta Sobril för att kunna sova. Känner mig då ok. Min läkare ville dock att jag skulle prova Propavan istället då det ej skulle vara beroendeframkallande. Tog 1½ tbl igår och vaknade inatt och kände mig enormt konstig. Det kröp i hela kroppen, jag var rastlös och kunde inte ligga still. Kände mig mosig i huvet. Dessutom torr som en öken i munnen. Blev naturligtvis stressad över detta och fick ta Sobril igen för att somna om... Har idag känt mig helt drogad (blir inte så av Sobril).

    Talade med läkaren imorse som ville att jag skulle försöka igen ikväll för att se om det verkligen var medicinen. Det kunde varit "bara" ångest! Men jag vet väl hur min ångest känns, inte är det sådär iallafall!

    Någon med erfarenhet av Propavan? Här läst om andra med liknande biverkningar. Vill inte ta denna medicin igen!

  • Svar på tråden Ångest och sömnbrist. Fått Propavan men mår ännu sämre. Biverkning?
  • sassa85

    hej hej ....jag har själv ätit psopavan......då blev jag våldigt dåsig i huvudet...
    just nu äter jag stilnoct.....dom e dock beroendeframkallande...men dom är en jätte bra insomningstablett.
    Kram!

  • Anonym (TS)

    Någon mer?

  • Anonym (sömnlös)

    Jag äter Propavan..i början så var biverkningarna hemska- kände att jag hade blivit helt utslagen. Hemskt. Tycker att Stilnoct är betydligt bättre. Förstår inte varför din läkare skriver ut Sobril mot sömnbesvär..det finns betydligt bättre medicin mot sömnbesvär!

  • marcink

    Propavan har biverkningar som om man har otur kan vara väldigt obehagliga, i form av kroppsliga myrkrypningar och känslobortfall. Fördelen mot Imovane som är en mer effektiv sömnförlängningstablett är att Propavan inte är vanebildande.

    Stilnoct är inte sömnförlängande, utan fungerar mer som en insomningstablett. Det har å andra sidan också rätt obehagliga biverkningar, precis som alla mediciner som slår mot huvudet.

    Poängen med sömnmedicin är att man när man tagit den ska slappna av och försöka sova. Då kan man få en knuff i rätt riktning av medicinen. Kämpar man emot eller bara är uppe och snurrar ändå så är risken större för tydligare biverkningar.

  • marcink

    Och nej, Sobril är ju ingen höjdare att ta mot sömnbesvär. Särskilt inte på regelbunden basis. Det är ju beroendeframkallande till tusen och inte särskilt nyttigt. Men det kanske du främst får pga ångestproblematik eller något annat.

  • marcink

    ...och så ett inlägg till (innan jag åker iväg till nattjobb på psyk), eftersom man inte kan ändra i redan publicerade inlägg.

    Jag tycker du ska ge Propavan en chans till. Det fungerar bra för många, så det är inget att hänga läpp för efter ett försök. Krypningarna är obehagliga, men är inte farliga och blir ofta inte lika tydliga om du lägger dig i god tid och utan att bli störd.

    Lycka till!

  • Anonym

    Hej,
    många mediciner har ju biverkningar i början, men det ger sig. Har du prövat Lergigan?

  • Anonym (TS)

    Försök lägga dig i god tid och slappna av när du har ett spädbarn! Det gör ju lite som det vill.

    Sobril fick jag från början för ångest etc men det hjälper mig att sova också (eftersom jag vaknar och får ångest). Men visst, det känns otäckt att det är beroendeframkallande. Är inte sugen på att gå om kring och vara så drogad som jag känt mig idag. Bara tanken på det framkallar ju ångest.

  • Tessie2

    Jag har ätit propavan och kände mig nästan "bakfull" dagen efter.
    Riktigt obehagligt faktiskt.
    Stilnoct har jag också provat och dom fungerade riktigt bra för mig.
    Hoppas du hittar nån annan sort som fungerar bättre för dig.

  • Anonym (sömnlös)

    Jag tycker det låter som ångesten är det stora problemet. Du säger att du vaknar av ångest..Vore det inte bäst att bota ångesten med antidepressiva medel istället. Morgonångest är ju ofta ett tecken på depression. Tror dessutom att det vore bra för dig att få lära dig tänka rätt...inte börja tänka katastroftankar kring din sömn , ev "oj snart så är det läggdax, hur ska det gå, tänk om jag inte somnar" mm Kognitiv terapi kan hjälpa.
    Men jag vet...det är lättare sagt än gjort. Jag har själv hemska sömnbesvär. Har blivit psykiskt beroende av insomningtabletter, tänker alltid att jag inte kan sova utan en tablett. Urjobbigt!!

  • Anonym

    de där med att d kryper i bena och att man känner sig rastlös mm de är bara biverkningar utav dom, fick de själv i början.. blev oxå jätte tott i munnen och jag kände mig jätte konstig i huvudet när jag vaknade
    vet en gång när ja vakande då hade ja en chipspåse i sängen..men jag mins inte alls hur den hamande där..

  • Anonym (Halloj!)

    Jag tycker också att det låter som du skulle behöva något antidepressivt preparat, snarare än en massa sömntabletter. Sen jag började med cipramil sover jag sååååå mycket bättre. Innan provade jag alla möjliga sömnmedel utan effekt! Somnade inte ens av 5 mg Zopiklon eller av Stesolid!

  • NovaAlexandra

    Vad har du tidigare fått för behandling mot ångest och depression? Jag kan rekommendera kognitiv beteendeterapi! Min erfarenhet säger att ta inga sömntabletter!!! Ångesten finns kvar ändå, därunder. Du måste ta tag i det som orsakar ångesten! Antidepressiva skulle också kunna vara en lösning, äter du såna redan?

  • Anonym (TS)

    Hej och tack för era råd. Jag har ätit antidepr innan och fått kognitiv terapi. Inser nu att problemen återkommit och jag har inte riktigt hunnit med att inse att jag är "tillbaka i träsket". Har mest tänkt att allt skulle lösa sig om jag fick sova....
    Ska träffa min terapeut på måndag och sen även en specialistläkare så jag hoppas jag får ordning på problemen. Min vanliga läkare tyckte nämligen att lite naturläkemedel nog skulle hjälpa då jag inte gillade Propavan. Orkade inte diskutera mer med honom.

  • NovaAlexandra

    Du är INTE tillbaka i träsket, du har en tillfällig svacka pga trötthet. Bra att du tar tag i problemet nu, innan det har gått längre! Kram till dig!!!

  • Kim och Mike

    Jag har varit där du är . Trodde allt skulle lösa sig om jag fick sova .Det började när Mike var 7 veckor gammal Testade alla sorters mediciner propavan ,sobril ,stilnoct,xanor,oxascand mm . Det hjälpte inte så jag fick börja med antidepressiva dem började verka nästan med en gång ångesten försvann och jag kunde sova , åt lergigan med och dem funkade jätte bra på mig.

Svar på tråden Ångest och sömnbrist. Fått Propavan men mår ännu sämre. Biverkning?