alexs mamma skrev 2010-05-15 11:07:35 följande:
Hej!Du har säkert gjort massor för att gå ner i vikt på egen hand. Jag undrar vad du har använt för metoder och om du har besökt dietist eller liknade för din övervikt. Hur ser din vardag ut kan du motionera och om i så fall hur? Beskriv hur du äter en vanlig dag. Då blir det lättare för oss att ge dig rå
d.Själv har jag aldrig haf några större problem med min vikt. Jag är uppvuxen på landet, en barn som fick lov att vara barn, bara leka och ha kul. Jag var lite rund, men det växte jag ifrån. Har aldrig varit trådsmal är en godisråtta och älskar sött... När jag blev gravid sa det tjoff. jag gick upp minst 30kg av överätande båda gångerna och förra året var jag trött på de 12kg som jag inte kunde lyckas bli av med bara genom att motionera som jag brukar... Genom att lägga om min kost gick jag ner 12kg på 3 månader så liiite erfarenhet av att gå ner i vikt har jag. Jag vill gärna hjälpa dig men du måste räkna med att det blir tufft.
Hej!
Har aldrig varit till någon dietist. Har aldrig kontaktat sjukvården kring min vikt alls.
Är frisk och har tidigare tränat mycket. ASöötid varit rund, men senaste 2 åren har jag ökat 15 kg i vikt. Har en bra motionscykel hemma som står oanvänd. Annars är det promenader med barnvagn som gäller, är ensamstående mamma och har ina 2 barn på heltid = tid finns inte till gym el dyl.
Mitt liv är jättestruligt just nu. Otroligt rörigt, så den ena dagen är inte lik den andra. Men ungefär vad jag äter:
Frukost: 2 Grova smörgåsar med ett kokt ägg. Mjölk.
Lunch: Kyckling och wokgrönsaker, vatten
SEN spårar det lätt ur... Runt 15-tiden är min farligaste tid. Passerar jag nån mack eller affär så kan en 200 gr chokladkaka lätt slinka ner.
Middag: Normal husmanskost
Kväll: Olika, allt från ingenting till en macka eller till nåt godis.