Svartsjuk blivande storebror
Jag har en son som fyller 2 år i augusti och jag väntar mitt andra barn just nu. Beräknad att komma den 27 juni.
Min son är väldigt svartsjuk han puttar till och med bort våran hund om jag klappar henne. Jag försöker vänja honom med att det är ok att jag gosar med andra än honom men han skriker och slåss.
Jag är orolig över hur han kommer reagera när vi kommer hem med en lillebror. Jag kommer vara ensam mycket med barnen och jag vill gärna ha tips på hur man kan göra det så lätt för min son som möjligt när lillebror kommer.
Jag har redan fått ett tips som är att ta med en present till storebror "från" lillebror när han kommer. Men tar tacksamt emot frel tips.
Han är ganska hårdhänt i vanliga fall också. Jag försöker så gott som det går att leka med dockor och berömma honom när han är försiktig mot dockor och djur och folk. Men han lyssnar inte alls på mig när han slåss.
Hur gjorde ni när ni kom hem med nr 2?