Eourobaby Factory Outlet!
Någon som har handlat barnvagn genom Eourobaby Factory Outlet ?????
www.unexo.se/index.html
Någon som har handlat barnvagn genom Eourobaby Factory Outlet ?????
www.unexo.se/index.html
Ingen???
jag hade en gammal 99 åt Lova men tycker de nya är snygga å billiga oxå.
Beställde precis en 2006 Stera of Norway Kombivagn 2750 sek!
Men man fick skicka in betalning i förskott och jag blev lite orolig...så man inte blir blåst...
puffar
det finns en gammal tråd där det var många som var besvikna på eurobaby..Använd sökmotor se efter Eurobaby...
Jag skulle inte köpa vagn därifrån , jag har dock gå och kollat på dom uppe i solna..Men intrycket jag fick av försäljaren var inte bra...
Jag skulle istället köpa en knorr nizza som fick bäst betyg i Råd & Rön
Köp ifrån barnstugan.com dom kostar endast 3100 kr...
Okey! Tack för tipsen!!!
Alla eurobabyvagnar är godkända enl EU:s regler för barnsäkerhet och har de finaste nortex/ tecknotygerna som finns på marknaden, desigenrna skäms inte för sig heller.
Test 2001 F-1lab Danmark pr EN 1.888 Godkänd efter små modifieringar. 334-00 mod.
Test 2003 SP Borås pr EN 1.888 2003 års regler . Godkänd efter småmodifieringar. 354-00 Duo mod.
Test 2004 F-1 lab danmark prototyps test vagn godkänd med id nr 5598 IBN akrediterad till EU i Bryssel nya normen 2004. Model 455-00 duo. med Chassi till 325-00, 326-00, 335-00, 336-00.
Ny test nedan gjord av Svensk provnings och- forksnings institut och beskrivning hur testerna går till.
Läs gärna detta
För två dagar sedan den 28-12 2005 fick vi en av våra vagnar 410-00 / 404-00 / 403-00 med en helt godkänd test, som gjordes av Svensk Provnings- och forskningsinstitut i Borås med följande resultat:
Godkänd enligt EU: s senaste säkerhetsnorm A2 pr EN 1.888.
Vagnen godkändes till alla delar. vilket innebär följande:
Test på rullbana med 4 st hinder som är 3 cm. och 4 st hinder 10 cm = 8 st hinder i 5 km i timmen med 20 kg last ,= 72.000 cykler i tre ( 3) hela dygn,
och ett dynamiskt prov med samma last , + Belastningsprov av de ställbara lederna med 20 kg last i 3000 cykler, + 1000 cykler i ryck prov med 20 kg last med bara primärlåsningen i kopplad + många andra små delprov.
Denna test motsvarar ca 5 års normalanvändning aven barnvagn , och denna test måste alla vagnar som fått godkännande enl. EU normen ha genom gått oavsett vad vagnen heter.
De vagnar som passerar denna hårda test med godkänt resultat, anses av riktiga experter på hållfasthets området vara av mycket hög kvalitet.
Om Ni köper och tittar i tidningen ? Vi Föräldrar? januarinumret år 2006, där kan Ni se vilka vagnar som inte blev godkända ,och vilka som blev godkända av de 10 st testade vagnarna, av olika märken som ingick i testen.
Med denna test i bagaget återstår bara designen och tygerna på Eurobaby vagnarna, och där vet vi att vi använder bara de finaste och dyraste Nortex / tehno tygerna på alla Eurobabyvagnar.
Själva märket på en barnvagn oavsett vilket är absolut ingen garanti för att vagnen är bra , det avgörs syns bara i SP:s eller F-1 :s tester som ovan.