• ErikaFika

    Löneadministratörer

    Funderar på att omskola mig och är interesserad av löneområdet. Har några funderingar och jag hoppas ni som jobbar som "lönetanter" kan svara på de. {#lang_emotions_laughing}

    Vilken utbildning har du?
    Vart utbildade du dig?
    Har du bra lön?
    Trivs du med ditt arbete?
    Var det svårt att få jobb?

    Tacksam om någon kan svara.

  • Svar på tråden Löneadministratörer
  • jomi

    Jag jobbar som Ekonomiassistent och där ingår löner

    På egen hand har jag läst på distans via Miroi

    *Lönehantering
    *Personaladministration
    *Företakgsekonomi A+B
    + ett par till

    Har "diplom" på att jag får kalla mig Ekonomiassistent ;)

    Lön just nu 14500kr jobbar 70%

    Trivs BRA med mitt jobb och inom tex Poolia eller andra bemanningsföretag finns nog alltid jobbchanser....

    Lycka till!


    Längtar.....
  • ErikaFika

    Åh tack för svar.
    Det är en liknande utbildning som jag funderar på fast distans från hermonds.

    Någon annan som jobbar inom detta område och kan svara på mina frågor?

  • 071001

    Inge utbildning alls (utöver gymnasiet). Halkade in på ett bananskal på min förra arbetsplats. De körde löner i Hogia, en tjänst blev ledig och jag lärde mig själv hur det görs. Hade 24000kr/mån som kundtjänst/lönetant. Trivdes jättebra med den tjänsten.

  • Gladskit

    Jag bytte bana efter att jag fick barn och pluggade till lönespecialist, en KY-utbildning på två år. Jag var jättenöjd och jag trivs toppen med mitt yrkesval.
    Det kan vara lite stressigt under de två veckor i månaden då man arbetar som mest inför löneutbetalningen men sen lugnar det ner sig däremellan så det känns okej ändå. Det som också är bra är att man kan styra mycket själv, under ansvar givetvis, men jag kan ändå nyttja min flextid och planera mina dagar mycket på egen hand. Så länge jobbet blir gjort!

    Vår utbildning hade två praktikperioder och när det var dags att fixa praktik nr 2 siktade jag in mig på företag där jag sett annonser och visste att det fanns ett rekryteringsbehov. På så vis fick de ha mig "gratis" under praktikperioden och fungerade det bra kunde de ju ha kvar mig. Och jag lyckades med min taktik, erbjöds jobb och trivs som sagt jättebra!

    Lönen klagar jag inte på heller.

  • ErikaFika

    Glad Skit: Åh vilket bra tips.. det tar jag med mig i min resa mot att bli lönetant :)

  • Gladskit
    ErikaFika skrev 2010-05-28 22:13:42 följande:
    Glad Skit: Åh vilket bra tips.. det tar jag med mig i min resa mot att bli lönetant :)
    Det var så lite så! Hoppas du når ditt mål
  • korthår

    Jobba med löner är ett bra jobb. Jag har en syster som jobbat med detta en längre tid och tjänar 30.000 kr/mån. Hon har ingen utbildning alls, inte ens gått gymnasiet. ( medelålders) Tycker du att ekonomi är kul är det rätt jobb att satsa på.

Svar på tråden Löneadministratörer