Vill bli glad igen! Hur gör man?
När ska man få bli lycklig? Blir man det någonsin? Just nu känns det som mitt liv kommer vara skit resten av tiden jag lever.
Låg i soffan idag med tårarna rinnandes och lyssnade till mitt hjärta. Var förvånad över att det slog så hårt och stadigt, för jag känner mig precis tvärt om.
Jag känner mig så oerhört sårad och utnyttjad. Har INGEN att få tröst från. Min mamma är ett psyko, min pappa en toffel som nu börjat proppa i sig en massa sömntabletter och morfin, en bror som flyr och tar avstånd och en feg syster. Har ingen större kontakt med släkten då mamma är som hon är.
Min sambo drog när jag var gravid utan förvarning och jag blev chockad och ledsen så alla vänner försvann.
Jag kan bokstavligt tala om för vänner att jag skulle behöva lite sällskap för att jag känner mig ensam, men inte. Ingen som vill. Jag kan vara "glad" och vilja hitta på saker som att gå ut eller tex bowla osv. Ingen som "hinner". Säger till kompisar att höra av sig om ngt kul händer så jag kan få hänga på. För höra senare "hur kul dom haft när dom var ut på krogen!" och jag satt då hemma.
Jag skulle kunna göra lista lång känns det som, men vad gör jag för fel!!??? Vad är det som gör att ingen bryr sig?
Jag har åkt hem till kompisar mitt i natten när dom mått dåligt. Jag ställer upp och kör för att vissa inte gillar att åka buss. Jag har ställt in massor med myskvällar med exet för att åka hem till ngn som "är SÅ ensam för att hon är singel". Varför har nu alla vänt mig ryggen när jag är ömtålig och inte mår så bra?
Jag vet inte vad jag ska göra längre. Och när jag nu berättar det här känner jag att jag kanske är en gnällkärring som bara ska var tyst och tacksam för det finns andra som säkert har det värre, men jag mår så dåligt.
Allt jag önskar är att få vara en glad och bra människa, så att min son kan få bli stolt över sin mamma. Hur ska man kunna vara stolt över mig som jag är idag?