• Jiged

    Erfarenheter av MYCKET för tidig vattenavgång?

    Erfarenheter av MYCKET för tidig vattenavgång?


    Hej. Jag ligger just nu på sjukhus eftersom vattnet gått för tidigt. Det gick redan v. 23+3 och jag är idag i 25+4. Jag har letat runt lite här på fb för att hitta fler som har erfaranheter av så extremt tidig vattenavgång, men hittar inte så mycket. Jag kan inte annat än tro att ni finns där ute... Hur ser era erfarenheter ut? Hur länge låg ni innan barnet kom? Mådde barnet bra? Vet ni någon om varför vattnet gick så tidigt? Fick ni ligga på sjukhus hela vägen fram till förlossningen eller fick ni åka hem?

    Den sista frågan känns extremt viktig just idag... Jag har en 3 ½-åring där hemma och skulle bli så otroligt lycklig av att bara få komma hem på några dagpermissioner, men jag vet inte om jag ens vågar hoppas på det. Det går upp och ner, men idag känns det otroligt tungt att tänka på att jag förmodligen kommer att spendera hela tiden fram till september på sjukhus. Gråter Tortyr... Men, jag vet ju att min lilla ofödda behöver mig bäst nu, så jag har inte så mycket att välja på.

    Oj, det blev långt. Om ni vill läsa mer om hur situationen ser ut så får ni gärna kika på min blogg. linaslivilimbo.bloggplatsen.se

    Tacksam för svar...
  • Svar på tråden Erfarenheter av MYCKET för tidig vattenavgång?
  • Written Fiction

    jag vill vara så sniken att jag hänvisar dig till Full av förhoppning här på familjeliv. hennes vatten gick i vecka 21 och hon låg fram tills vecka 29 med sin Elias. hon är supergo!!

  • cajsagve

    Mitt vatten gick i v 27,så det är inte extremt tidigt men nog så tidigt...jag låg 3 v innan pyret kom. Jag hade en GBS infektion som gjorde att vatnnet gick. Jag hade som en "pyspunktering" Ibland kom det inget på flera timmar för att sen bara forsa ut. Detta oavsett om jag låg still eller inte. Det hade att göra med hur mitt pyre rörde sig. Viggo mådde förvånansvärt bra då han föddes. Fick ju ligga med CPAP å i kuvös förstås,men inte så många dagar. Han var ganska stor för åldern 1825 gr 41 cm. Jag minns det som igår..fy tusan vad gräsligt att bara ligga å stirra i väggarna! Jag fick vara uppe i rullstol korta stunder men annars låg jag bara. Julafton fick jag permis och fick fira den på patienthotellet. Kul va??? Jag fick itne komma hem men då hade jag 25 mil hem så det var ju omöjligt. Jag tillbringade alltså totalt 2 mån på sjukhus utan att vara hem en endaste gång. Jag träffade inte min äldre pojke på lika länge då det rådde strikt besöksförbud på neo..usch. Jag hoppas din baby väljer att stanna ett tag till och att allt går bra.
    Lycka till!

  • Jiged
    cajsagve: När jag läser hur du haft det känner jag mig plötsligt privilegierad. Jag har bara 3 mil hem och får träffa min pojke några timmar varje vecka i alla fall. Annars låter det som om vi har liknande upplevelse med pyspunka och allt. Jag har också en GBS-infektion och har ätit Kåvepenin i tio dagar. Gav de dig antibiotika intravenöst i samband med förlossningen? Födde du vaginalt och funkade allt kring förlossningen normalt, trots avsaknaden av vatten? Startade förlossningen av sig sjäv eller var det något som gjorde att de fick sätta igång dig?
  • cajsagve

    Jag fick antibiotika intravenöst vid förlossningen. Jag födde min pys vanlig väg och det gick bara bra. Det gör INTE mindre ont att föda en liten en möjligtvis lite lättare att "klämma ut"!  Har hört att vissa verkar tro att det gör mindre ont med en lättare bebis,men icket...Vatten fyller ju på sig hela tiden men jag pyste ur lika mkt men det fanns nog för honom för att stanna dem veckor han gjorde iaf. Förslossningen startade av sig själv och man sa efter 28 veckor att man inte skulle stoppa upp den om den kom igång själv,vilket den alltså gjorde. Jag gissar det hade med infektionen att göra....Hoppas den stannar lite till. vecka 28 säger dem är en "bra" brytpunkt...

Svar på tråden Erfarenheter av MYCKET för tidig vattenavgång?