Isfjord skrev 2010-07-02 21:58:52 följande:
personbilar.volkswagen.se/vwcms/master_public...
Direktinsprutning i förbränningsrummet är ovanligt på bensinmotorer men inget de är först med, även högt tryck och specialmunstycken. Hittar däremot inget om att det är slutet, speciell tank eller klarar stor lutning.
Att VW skulle varit först med det är inget jag påstått.
Att det skulle vara slutet kan nog min verkstad med viss rodnad på kinden skriva under på, eftersom jag skickade tillbaks bilen för avluftning av bränslesystemet då den hade varit inne på ett annat jobb som i sig krävde bortmontering av bränsleanslutningar. "Javisst ja, FSI...." erkände man då. Inget som luftar sig självt.
Om sen tanken är trycksatt, det tvivlar jag på. Vet inte hur VW har löst detta rent tekniskt faktiskt, men avsåg bara att skojja till det lite i termer av att köra upp och ned. (finns nog värre problem med det än bara bränslet)
/Puppa