kulan2010 skrev 2010-06-18 07:08:00 följande:
Har inga problem med plastarmar ellr att sticka folk subkutant eller i fingret utan det är just själva venprover jag har fobi för.
Jag skulle kunna tänka mig att arbeta som uska inoom sjukvården OM min fobi för just blodprov försvann.
Men om man får praktik på en vårdcentral, måste jag inte då kunna utföra venprov för att inte bli underkänd?
Det där är olika. I det nya omvårdnadsprogrammet på gymnasiet får inte eleverna lära sig att ta venprover (tyvärr!!) på praktiken, detta lärs istället ut där personen ska jobba. Det är dumt; då undersköterskan blir bättre på att ta prover ju längre tid hon övat! Venprover är en
delegering (inte "deligering". Nämner detta då ordet delegering är så vanligt förekommande och är därför bra att kunna stava det!) från en sjuksköterska och det är chefen på avdelningen som beviljar delegeringen så snart personen visar att hon kan utföra provtagningen.
Olika skolor har olika krav. Dock tycker jag att du ska ta tag i din rädsla istället för att smita undan. Vill du jobba på sjukhus är det ett krav att kunna ta venprover, då dessa sällan tas av sjuksköterskor längre.