• Linda 23

    Får jag som gravid äta någon av apotekets halstabletter?

    Som rubriken lyder, får jag äta någon av apotekets halstabletter?


    Jag vet att mucoangin får man inte äta men de andra som finns? Vilken är bäst i så fall? Eller är det bara vicks som gäller för mig?


     


    /Linda


    ♥Tindra -03 Elias -06 Emma -07 BF 27/7-10♥
  • Svar på tråden Får jag som gravid äta någon av apotekets halstabletter?
  • ruskpricken

    När jag var gravid förra året så sade de på apoteket att jag inte fick ta några av de med smärtlindring .
    De rekommenderade mig att ta vanliga halstabletter, och ibland gurgla med flytande alvedon och spotta ut.
    Jag tyckte att det fungerade.
    Hoppas tipset hjälper dig!

  • Philippa

    Åk till apoteket och fråga....då får du bäst hjälp!

  • Shea 1

    Jag frågade samma sak förra veckan, fick nöja mig med Strepsils. De som har lite smärtlindring var inte ok

  • Linda 23

    Tack för svar!

    Jag har inte speciellt ont i halsen utan mer i luftvägarna när jag andas men jag vet att mucoangin har hjälp mig förut när jag inte var gravid.
    Får försöka ta mig upp till apoteket när de öppnar sen.


    ♥Tindra -03 Elias -06 Emma -07 BF 27/7-10♥
  • Lindsey

    Jag åt strepsils en period då jag var förkyld med ont i halsen, står att man kan äta dem som gravd med, och de funkade bra för mig :)

  • Kajsa21

    Hej, jag var hos läkaren förra veckan pga ont i halsen, hosta osv.. Visste inte heller vilka halstabletter man fick äta, Bafucin gick tydligen jättebra att äta under graviditeten Glad

Svar på tråden Får jag som gravid äta någon av apotekets halstabletter?