• Anonym (working girl)

    lön i matbutik?

    Vad ligger ingångslönen/timme på om man jobbar i en mataffär? Ica typ..
    Och vad tjänar ni som jobbat ett tag?

  • Svar på tråden lön i matbutik?
  • muffin

    Jag har dålig koll på min timlön men jag jobbar 75 % och har jobbat i 5 år. Tjänar ca 19 000 innan skatt.

  • muffin

    Jag tror nog att  du kan gå in på handels å kolla hur lönetrappan ser ut.

  • Anonym

    Jag får 117kr/h...
    Jobbar jag lör från kl 12 och hela söndagar får jag dubbelt betalt.
    Man får ut rätt bra. 

  • Anonym
    muffin skrev 2010-06-22 19:38:40 följande:
    Jag har dålig koll på min timlön men jag jobbar 75 % och har jobbat i 5 år. Tjänar ca 19 000 innan skatt.
    What? Seriöst, får du 19 000 innan skatt och jobbar 75%? Jisses! Vart jobbar du någonstans? Själv tjänar jag inte mer än 12500 före skatt och jobbar 75% i matbutik.
  • Anonym

    jag har ca 120 kr/tim. jobbat i samma matbutik i 4 år. på helger har jag det dubbla. jobbar mest helger för att få ut så mycket pengar som möjligt.

  • muffin

    på willys. men jag har rätt mycket kvällar å helger på schemat.

  • Anonym
    muffin skrev 2010-06-23 18:58:47 följande:
    på willys. men jag har rätt mycket kvällar å helger på schemat.
    Det har jag också. Speciellt nu under sommaren, så det är en del ob-tillägg. Men jag kommer inte ens upp i närheten av den lönen som du har, men Willys ses ju mer som en stormarknad, jag jobbar i en medelstor Ica-butik.
  • Anonym

    jag jobbar på konsum och tjänar 103kr/h :/

Svar på tråden lön i matbutik?