Forum Matlagning - Hus & hem
Varje medlem är ansvarig för sina inlägg.
  • Vad kostar rabarber?

    Tor 24 jun 2010 10:51 Läst 8478 gånger Totalt 11 svar
    Cherry Cupcak­e
    Visa endast
    Tor 24 jun 2010 10:51

    Någon som vet vad rabarber kostar? är det kg-pris?
    vad blir det isåfall ungefär per "pinne"?

    tacksam för svar! :)

  • Tor 24 jun 2010 11:13 #1

    Hmm varför undrar du det... Dock vet jag inte


    Isabelle 051204 Filippa 080401 BF 100809
  • Tor 24 jun 2010 12:21 #2

     20kr/kg såg jag förra veckan.

  • Tor 24 jun 2010 12:32 #3
    Lysmasken skrev 2010-06-24 11:13:49 följande:
    Hmm varför undrar du det... Dock vet jag inte
    Antagligen för att hon tänkt köpa det.
    *mamma till Alma 10 år (-00) och Hedda 1 år (-09)*
  • Tor 24 jun 2010 12:36 #4

    7,90 kr/kg kostade det här igår.

  • Tor 24 jun 2010 13:14 #5

    Allt mellan 10kr kg till 40kr kg.
    Du har inget villa samhälle i närheten eller koloniträdgårdar?
    Rabarber växer som ogräs typ... De flesta brukar vara mer än glada att få skänka bort lite.
    Eller ännu bättre, få en liten slant för det man ändå måste slänga sen...

  • Tor 24 jun 2010 13:33 #6
    La Lola skrev 2010-06-24 12:32:03 följande:
    Antagligen för att hon tänkt köpa det.
    Eller sälja det själv kanske...
    Isabelle 051204 Filippa 080401 BF 100809
  • Jezami­ne
    Visa endast
    Tor 24 jun 2010 14:54 #7

    Ring affären o fråga.


    Avstängd tills vidare
  • gotteg­risen1­978
    Visa endast
    Tor 24 jun 2010 14:55 #8

    Hade du bott i närheten av mig hde jag gärna gett dig en massa... det växer som ogräs och vi har mer än vi kan ta till vara på..

  • Tor 24 jun 2010 15:11 #9
    gottegrisen1978 skrev 2010-06-24 14:55:10 följande:
    Hade du bott i närheten av mig hde jag gärna gett dig en massa... det växer som ogräs och vi har mer än vi kan ta till vara på..
    haha samma här.. ja säljer gärna lite:P
  • Cherry Cupcak­e
    Visa endast
    Tor 24 jun 2010 15:16 #10

    tack för alla svar :)

    jag ska få rabarber av en person men han bor så långt bort att jag funderade på
    om det var onödigt... rabarberpris i förhållande till bensin.

  • Solros­enz
    Visa endast
    Tor 24 jun 2010 20:42 #11

    ingen aning,men jag köpte en påse frysta rabarber i bitar som jag ska koka rabarberkräm på*mums* den påsen kostade typ 20kr på willys...

Logga in
Bli medlem
Svara i tråden...

Innehåll