• TinkyWinky

    Trillade ner från stolen o slog i bakhuvudet o ryggen..

    Sonen ställde sig upp i sin hokus pokjus stol o trillade ner på golvet med ryggen o huvudet. Grät en hel dle o blev jätte varm, när han blev tyst fick ja i honom några skedar gröt o mjölk, sen somna han i min famn o sover nu.

    Detta hände för ca en timma sen, ngt man ska tänka på? Bör man åka in eller vänta o se hur dte utveckas, om det ens händer ngt...
    Men ack så dåligt samvete man har, vet att det går fort o händre de flesta man e ju inet beredd att det ska hända en sj..


    ☆° ★ Kewin 9/7-09 ★ °☆
  • Svar på tråden Trillade ner från stolen o slog i bakhuvudet o ryggen..
  • Pickeli

    Svimmade han av? Håll koll så att han inte sover för djupt, kolla så att det går att väcka honom emellanåt. Det är inte bra att sova i direkt anslutning till att man fått en hjärnskakning om så är fallet dvs.

    Nu gick det säkert jättebra och su kan alltid ringa 1177 om du är orolig!


    Google it!
  • aLttjolajban

    barn ska inte somna efter ha slagit i huvudet
    Ring vc så de får kolla pp att barnet inte har fått hjärnskakning

  • Ylwis

    har han somnat måste du väcka honom var 15:e minut och kolla om han är lätt väckt. tycker du ska ringa SVR på 1177 istället och prata med dem.


    Mamma till Alvyn 051015
  • Busbellan

    Se till så att det går att väcka honom då och då.
    Han kan ju blivit trött både av smällen i huvudet eller att han blev så ledsen, svårt att veta
    Ring för att få lite råd
    Hoppas allt bara är bra med lillkillen!


    Mamma till Nora, August och Ella
  • Amazina

    Hur gammal är din son?
    Problemet med fallande barn (från olika höjder) är att de just faller med huvudet först i o m att huvudet är det tyngsta på små barn. Det gör att barn som t ex fallit från några meters höjd ofta har svåra skallskador/nackskador. Visst kan ett fall från en barnstol också orsaka skada... Även om det är mer osannolikt.
    Jag tycker du ska observera ditt barn ordentligt. Om han när han vaknar fortfarande är ledsen, verkar ha ont, går ostadigt, kräker eller är illamående, är tröttare än vanligt tycker jag ni ska kolla upp det. Problemet är att de ändå inte kommer göra en CT på ett barn (pga den massiva strålningen) om de inte verkligen TROR att han har fått en skallskada. Däremot kan man ju röntga nacken om han skulle ha ont i den. Tecken på hjärnskakning är att man har amnesie, dvs minnesluckor antingen från innan händelsen, själva händelsen eller det man gjort efter händelsen. Man kan även vara yr, ha huvudvärk, kräkas. När vi övervakar commotiopatienter kontrollerar vi även att pupillerna reagerar likadant på ljus och är lika stora. Det kan vara svårt att göra om man inte är van vid det, men du kan ju testa.
    Skippa vild lek i eftermiddag.
    Hälsningar Amazonas- akutsjuksköterska

  • TinkyWinky

    Tack för alla svaren :)

    Han blir 1 år på fredag, har försökt o väcka honom o han tittar trött på mig o sträcker på sig men somnar om, ska man väcka honom helt eller låta han sova ?


    ☆° ★ Kewin 9/7-09 ★ °☆
  • Ylwis
    TinkyWinky skrev 2010-07-06 09:09:55 följande:
    Tack för alla svaren :)

    Han blir 1 år på fredag, har försökt o väcka honom o han tittar trött på mig o sträcker på sig men somnar om, ska man väcka honom helt eller låta han sova ?
    ring SVR där får du bäst svar.
    Mamma till Alvyn 051015
  • TinkyWinky

    uppdaterar att Kewin mår bra o inge besök på varken akuten eller vct behövs, han e trött, dte är dte enda ja märker på honom men så sov han mkt dåligt inatt oxå¨. får se va som hnder resten av dagen.


    ☆° ★ Kewin 9/7-09 ★ °☆
  • Mummy

    Du ska varken ge mat, dricka eller låta ett barn som slagit i huvudet sova! Det bästa är att de efter symptom och rådgöra med sjukvårdsrådgivingen eller annan instans.

  • TinkyWinky
    Mummy skrev 2010-07-06 13:23:23 följande:
    Du ska varken ge mat, dricka eller låta ett barn som slagit i huvudet sova! Det bästa är att de efter symptom och rådgöra med sjukvårdsrådgivingen eller annan instans.
    som sagt han mår bra, har sovti en hel del, men e helt vaken o busig när han e *vaken*
    ☆° ★ Kewin 9/7-09 ★ °☆
Svar på tråden Trillade ner från stolen o slog i bakhuvudet o ryggen..