• Chris Cross

    Prolaktas funkar inte för mig

    Så har jag nu provat "Prolaktas" och till min besvikelse så funkade det inte för mig. Fick ungefär samma resultat som med "Lactrase", dvs slipper den akuta diarrén men får ont och knöligt i magen senare.

    Mitt första test var en pizza MED ost, det var väldigt gott och jag fick inte det minsta magknip. Kändes så bra. Men dagen efter fick jag lov att gå extra på toa och var då lös.

    Provade sedan lite glass, och det gick också bra för stunden, men dagen efter var jag väldigt knölig i magen. Sen häromdagen åt jag Yoghurtsås och då kände jag "laktosvändningen" i magen senare på kvällen. Det är flera år sedan jag blivit så dålig av laktosen eftersom jag är ganska så duktig på att låta bli, även om det är jobbigt och strävsamt.

    Ju mer jag belastade med laktosen ju sämre blev magen. Och nu vet jag av erfarenhet att det kommer att knölas och bråkas i magen någon vecka. Kurerar med nyponsoppa som bäddar mjukt och skönt.

    Någon mer som det inte Prolaktasen funkar för?

  • Svar på tråden Prolaktas funkar inte för mig
  • Ellu

    Vad tråkigt att det inte fungerade för dig.
    Jag kan också säga att min mage var orolig de första dagarna som jag provade men det gjorde aldrig ont. Sen lugnade det sig och sen dess har det fungerat. Men som sagt, jag har aldrig känt "laktosont" sen jag började med tabletterna.

  • Chris Cross

    Vad skönt att tabletterna funkar för dig! Det måste ju underlätta vardagslivet!

    Ibland blir jag bara så trött på att alltid behöva tacka nej, alltid läsa innehållsförteckningarna, alltid äta banan som extra mellanmål...

    Men som sagt, Lactrasen fungerar inte heller optimalt. Blir knölig i magen senare även om jag slipper det absoluta akuta.

  • Ellu

    Ja, det underlättar verkligen enormt. Vi åt laktosfritt och åt Lactrase vid behov under ca 5 år, innan dess visste vi inte vad magontet kom ifrån. Lactrase fungerade inte helt bra på mig heller, bättre på barnen. Jag var tvungen att äta tre stycken för att det skulle gå att äta t.ex. en middag med vanliga mjölkprodukter i och ändå blev det inte alltid helt bra.
    Nu finns ju tack och lov många produkter laktosfria, vilket inte var fallet när vi började men det är skönt, framföraltl för barnen att inte alltid behöva fråga om det är mjölkprodukter i maten när de är hos kompisar.

Svar på tråden Prolaktas funkar inte för mig