Någon som fått sammandragningar i v 20?
Hej. Är gravid i vecka 20(19+3). Har haft sammandragningar sen 2 dagar tillbaka. Någon som haft liknande? Berätta gärna.
Tacksam för alla svar
Hej. Är gravid i vecka 20(19+3). Har haft sammandragningar sen 2 dagar tillbaka. Någon som haft liknande? Berätta gärna.
Tacksam för alla svar
Du e inte ensam :)
Har också fått ett par sammandragningar så här långt (är i v 20). Men de har inte gjort ont, det har mest varit obehagligt. Undrade också om det var farligt, men alla som vet säger att det är helt i sin ordning, så länge sammandragningarna inte gör ont.
Jag har fått ett par sammandragningar redan och är i vecka 14. Ska inte vara nån fara så länge det inte gör ont.
Får man sammandragningar regelbundet tidigt kan det kanske vara bra att prata med BM om det, kan jag tänka mig...
Men sonen kom den först i v.23 och denna gången började dem i v.17...
Jag har haft sen vecka 10 bm sa att det inte är nån fara så länge dem inte gör ont
Jag har haft sammandragningar sedan ca v 20 och är nu i v 35 (34+4)
Mina har kommit oavsett om jag stressat eller tagit det lugnt, lika ofta i vila som i rörelse, men aldrig gjort ont. Möjligtvis ibland känts lite obehagligt men ibland har jag bara helt plötsligt märkt att magen blivit hård.
Vad menar ni med ont? Asså dem känns ju.. Drar ju ihop sig o det känns ju om man säger så.. Men sån smärta som man står ut med-. Skönt att andra haft likadant
för mig började de i v. 20 men jag fattade inte vad det var då. kände mest när jag låg utsträckt på rygg i nedre delen och ibland bara på vänstra sidan. trodde det var bebis som börkade och tryckte på på något sätt. nu kommer de högre upp (är i v. 26) antagligen för att livmodern vuxit. får jättemånga ggr per dag och ibland flera ggr i timmen. framförallt utlöses se när jag kissat av någon konstig anledning eller när jag spänner eller anstränger magmusklerna. det gör aldrig ont men känns obehagligt. intensiteten varierar från mycket stark till gansak svag och varar ca 30 sekunder. har tagit upp det med bm och kollade uvi men hittade inget. ingen fara så länge de inte blir regelbundna och känns som värkar och så känns det inte för mig.