Hur mycke får chefen lägga sig i ens privatliv?!
Jag är just nu sjukskriven pga att jag kräker konstant under min graviditet. I morse ringde min chef hem till mig, jätte iriirterad och berättade att graviditet minsann inte är en sjukdom osv. Nä det är jag fullt medveten om, men symtomen kanske gör att jag just nu inte kan fungera som normalt.
Jag har dessutom en tarmsjukdom som jag brukar få medicin mot, vilken jag inte kan äta nu så det medför att jag har diarre flera ggr om dagen. Om en icke gravid person kräkt upp till 10 gg/dag och har diarre *flera så hade det väl inte varit någon fråga om att denna personen inte skulle jobba?!
Jag har ett jobb där jag är med människor hela tiden, vilket gör att jag inte bara kan springa ifån och gå på toa hela tiden. Min chef trodde inte alls att min läkare skulle förlänga min sjuksrivning. Vilket jag är 99,99% säker på att dom gör då jag pratat med dom ang detta.
Sedan undrade min chef vad det är för mediciner som jag inte får ta när jag är gravid. Får dom ens fråga det? Hur mycke får dom lägga sig i mitt liv? Räcker det egentligen inte med att dom vet ATT jag är sjuksriven och får ett intyg på det av min läkare? Eller har chefen rätt att veta VARFÖR?!
Detta är absolut inte första gången chefen ringer och är otrevlig. Jag var hemma och "vabbade" ett par ggr i våras, då ringde denne flertlaet ggr och frågade vad det var för del på mina barn, samt om dom inte hade någon pappa som kunde vara hemma med dom, för det gärller att jag ställer upp på mitt jobb. Jag sätter dom i en svår situation nu mitt i sommaren om jag inte är där. En gång sa min chef til mig " Jag räknar med att du fixar barnakt och är åter på jobb i morron".
Jag blir bara så lessen!
Jag är tyvärr inte med i facket så jag kan inte få hjälp därifrån. Min chefs chef säger inte så mycket uta håller sina "under chefer" om ryggen så gott det går.....
Jag vet egentligen inte vad jag ville med detta, känner mig bara så lessen och överkörd! Inte ens ett litet grattis eller vad kul kunde dom klämma ur sig, bara ringa hem och klaga!