• qazws

    någon äter på min sallad, inte sniglar.... vad göra???

    tänkte vara smart å odla min sallad i lådor som jag ställt upp på en hög bänk. Men nu är det någon som käkar. Vad kan man bespryta med men ändå få salladen ätbar???

  • Svar på tråden någon äter på min sallad, inte sniglar.... vad göra???
  • Diablo

    Titta på salladen, det kan vara larver och då kan du plocka bort dem för hand!


    Lille Tussen, chihuahua 7v. Har man tur behöver man inget vett!
  • supersötasilversara

    Jag tror att det är i princip omöjligt att få helt oskadda grönsaker när man odlar, utan kemisk bekämpning då förstås.  Det finns säkert en del insekter som äter på sallad, men det gör nog inget, man kan äta den ändå om man sköljer av den ,

  • Maidens Blush

    Kanske är jordloppor. När man sår fröna kan man täcka med fiberduk och låta den vara kvar, då kan man eliminera risken för angrepp. Om det är försent går det ganska bra att "jävlas" med jordloporna genom att vattna kontinuerligt och rrafsa runt jorden. Finns även möjlighet att få plantorna oattraktiva genom att beströ dem med aska.

Svar på tråden någon äter på min sallad, inte sniglar.... vad göra???