ni som fått stora barn(över fem kg)har de fortsatt vara stora?
Hej! i mars födde jag en flicka på 5.5 kg o 59 cm. min graviditet var helt normal och jag är varken överviktig eller har diabetes. nu vid 4 månader är hon ca 70cm lång o väger 9.8 kg. pappan e 1.96 och kraftig men inte överviktig, snarare musklig fast med lite medelåldersfett:)
vad jag undrar är om det finns ngn annan som fått så stort barn som nu är äldre? att storleken hänger med ett tag förstår jag ju,men jag undrar när/om det planar ut? kommer hon att vara typ ett år större hela barn/ungdomen? och kommer hon bli över 1.80 lång? ingen som vet kanske, men vore mkt intressant att ta del av andras erfarenheter!
jag kan tillägga att jag inte oroar mig, men funderar kring det. måste ändå vara lite jobbigt att som tjej vara väldigt lång under tonåren.
tacksam för svar!