• Anonym

    Borderline och gravid

    Har diagnosen Emotionellt instabil personlighetsstörning och går i terapi, har gått på mediciner. Men när jag nu är gravid så känns det helt fel, så jag slutade med tab samma dag som jag fick graviditetsbeskedet.
    Terapeuten är på sem sammanlagt 8 veckor och har nu haft 4, så det är en evighet innan han är tillbaka.
    Finns det någon här som varit utan medicin under en graviditet och hur tycker ni att det fungerade??
    Eller finns ni som gick på mediciner under er graviditet.
    Känner att jag håller på att tappa kontrollen över mig själv och mitt självskadebeteende kommer tillbaka.
    Behöver era råd.

  • Svar på tråden Borderline och gravid
  • Anonym

    Jag tycker att du ska ringa nån läkare gärna via mvc som kan fatta beslut om hur du ska göra. Känns fel att du ska fatta beslut utan att någon läkare är med och ger råd.

  • Anonym

    Oj du skulle nog inte slutat med medicinen så tvärt. Hur länge sen är det du slutade? Ibland är det bättre för barnet att mamman fortsätter på medicinen. Jag gjorde som du, och flippade ut helt. Klarade inte av att vara gravid utan medicin. Men då hade jag inte gått någon terapi än, så hade inte verktyg för att hantera det heller. Kontakta mvc direkt. Kanske kan du få nått lugnande att ta när det blir som svårast, som är ofarligt för barnet.

  • Anonym

    Ja att få något utskrivet mot ångesten som inte påverkar barnet kan jag acceptera.
    Jag har snart nått halvvägs i graviditeten och tyckte till en början att det gick "förhållandevis bra" utan medicin...men har haft blödningar osv som gjort allt så mycket tyngre.
    Nu är det helg så jag antar att jag får ta mig igenom helgen och kontakta mv på månd.
    Men du gick alltså på medicin under graviditeten och födde ett fullt friskt barn??
    Tack för ditt svar.

  • Anonym
    Anonym skrev 2010-07-30 17:10:26 följande:
    Ja att få något utskrivet mot ångesten som inte påverkar barnet kan jag acceptera.
    Jag har snart nått halvvägs i graviditeten och tyckte till en början att det gick "förhållandevis bra" utan medicin...men har haft blödningar osv som gjort allt så mycket tyngre.
    Nu är det helg så jag antar att jag får ta mig igenom helgen och kontakta mv på månd.
    Men du gick alltså på medicin under graviditeten och födde ett fullt friskt barn??
    Tack för ditt svar.
    Ja jag fick sätta in medicinen igen och barnet mådde bra. Inga problem. Det finns ju mediciner som är helt ofarliga för barnet också. Men det är även viktigt att du får mycket stöd av en kurator kanske, tills din psykolog kommer tillbaka.
  • Anonym

    Jag har Borderline och varit i samma sits. Du ska inte bara sluta med medicineringen. Du ska trappa ner den. Det är inte bra att bara sluta sådär. Sertralin går bra att ta under graviditeten. Jag hade det men jag valde att trappa ut det iaf. Min läkare sa att man mår bäst av sina egna hormoner när man är gravid. Men som sagt Sertralin ska gå bra att ta under graviditet samt under amning.

  • Anonym

    Anonym; Tack för ditt svar.
    Nej jag borde nog inte bara satt ut dem helt tvärt, sa till min läkare att jag satte ut dem. Han konstaterade bara att det var mitt val och om jag behövde dem igen så skulle jag höra av mig, oempatisk och oengagerad till max denna läkare (tyvärr)
    Under min förra graviditet fungerade det utan mediciner då jag på specialist mv hade en Jätte bra läkare som stöttade och hade tät kontakt under hela graviditeten. Hon är dessvärre inte kvar, så jag känner mig måttligt ensam och övergiven i all oro och ångest. Sen är det ju så lätt att vända allt emot sig själv, minsta lilla nederlag och jag får en anledning till att hata mig själv.
    Längtar efter att min terapeut kommer tillbaka!!!

Svar på tråden Borderline och gravid