Kan man ha två jobb och få FP/SP/havandeskapspenning för ett jobb och fortsätta jobba med det andra jobbet?
Jag jobbar som personlig assistent och det är ett jobb älskar. Tyvärr så är det så att den brukare jag har många gånger får våldsamma utbrott, där både slag och sparkar förekommer. En gång blev jag t.ex skallad och fick vara sjukskriven ett tag. Jag har fått sparkar, slag, blivit biten mm. Men som sagt, annars älskar jag mitt jobb. Och har accepterat att vissa saker är som det är då jag älskar mitt jobb och trivs annars bra med brukaren.
Jag har sökt och kommer kanske att få ett till jobb, ett kontorsjobb som passar med min utbildning. Detta är ett vikariat/en praktiktjänst (kommer ej att ge så bra betalt men det gör inget), som jag kan kombinera med mitt nuvarande jobb. Målet är självklart att få erfarenhet/en fot in där jag är utbildad. Så jag kommer ha en två jobb och detta har jag tänkt ha i ett par år, då jag trivs med mitt nuvarande jobb, men också vill ha jobb inom min utbildning.
Nu är jag gravid, är i första trimestern. Jag blir orolig över barnet, när de sista månaderna närmar sig och magen blir stor. Så länge jag kan vill jag jobba med bägge jobben.
Den sista/de sista månaderna, kan jag bli sjukskriven eller personlig assistentjobbet om brukaren skulle börja bli våldsam eller så, men fortsätta jobba med kontorsjobbet? Helst vill jag fortsätta med bägge jobben ändå fram till förlossningesdagen (det är min första graviditet) vilket skulle ge en bättre FP, men detta kräver att brukaren ej är våldsam, eller att jag iaf kan hantera brukarens våldsamhet på ngt sätt, vilket jag inte vet att jag kan om magen är i vädret, eller ännu hemskare, om jag skulle få slag och sparkar i magen sent i graviditeten.
Det känns svårt att tänka på detta då jag har jobbat för denna brukare i ett flera år och trivs med jobbet. Hade jag inte blivit gravid så hade det inte varit problem. Har kollat arbetsgivaren, men det verkar inte finnas ngn annan att kunna flyttas till temporärt (när det blir jobbigt för mig, t.ex i slutskedet av graviditeten), så det är bara att vara kvar eller säga upp mig. Jag blir självklart orolig. Tanken att jag kanske inte kan jobba där hela tiden under graviditeten slog mig för några veckor när brukaren blev våldsam. Innan så var min tanke att jag självklart skulle jobba där tills det var dags för förlossning. Men nu vet jag inte om det är möjligt.
Det är inte säkert att jag kommer att få bra betalt för det andra jobbet, snarare tvärtom, men då jag vill ha relevant erfarenhet inom mitt yrke, så vill jag ha det, om jag skulle få det. Att försöka klara mig bara på det arbetets lön, går med andra ord inte, och det är därför jag måste fortsätta som personlig assistent. Jag känner mig stressad och orolig.
Jag är så tacksam för alla svar och all hjälp jag kan få.