MissEllie skrev 2010-08-10 02:19:01 följande:
Tycker inte om min Iphone just nu, men i alla fall...
Vi tar alltid bilen över och sitter i salong samt ha ombokningsbara biljetter. Det kostar cirka 1400 tur och retur. Är man bosatt på ön så kostar det avsevärt mycket mindre samt om man bokar månader i förväg. Åker också över Oskarshamn och resan tar cirka 2.50 över.
Som sagt, har ju aldrig bott där men svarar så gott jag kan.

Gotlandshem heter det ja, men kollar lite privat också. Tror man kan hitta mycket bra bostäder där nere till hyfsad hyra.
Får man fråga varför just Hemse?
Okej, men tar resan "bara" ca 2 tim o 50 min över ? Fick klart för mig att det tog 3 tim o 15 min eller är det helt galet?
Ska kolla privat oxå om det finns något som känns intressant.
Vi valde Hemse på grund av att vi hört så postivt om byn även om det bara är en huvudgata

, det mesta man behöver finns där och inne i visby känner vi inte riktigt för. Iofs kollade vi på stånga oxå men det var ändå en bra bit till post och bank om man skulle gå t.e.x.men man var tydligen tvungen att åka till Hemse i alla fall beroende på vilka ärende man hade. Hoppas det är rätt information jag angett nu