• FruSen

    Kan sjukhus/akutpersonal klippa upp en ring i stål?

    Sitter och ser repris av "Sjukhuset" på Tv 8.
    Janne på ambulansen pratar om när man har ringar på sig att det är viktigt att få av dessa innan fingrar börjar svälla upp (vid tex handledsfrakturer eller sånt) annars måste man klippa upp ringarna på sjukhuset.
    En sak som slår mig då är att jag har förlovningsring i stål. Går en sån ring att klippa upp? Guld är ju en väldigt mjuk metall så att säga... Inte som stål.

  • Svar på tråden Kan sjukhus/akutpersonal klippa upp en ring i stål?
  • Diablo

    Jag tror att de kan få bort ringar av stål!


    Lille Tussen, chihuahua 7v. Har man tur behöver man inget vett!
  • FruSen
    Diablo skrev 2010-08-12 14:08:27 följande:
    Jag tror att de kan få bort ringar av stål!
    Jag såg i ett avsnitt av serien vilken typ av verktyg de använder och konstaterade ganska snabbt att det INTE skulle fungera på min ring.
    Det måste vara kört liksom om man inte får av ringen på vanligt vis. Finns ju även de som har ringar i titan, det måste väl också vara omöjligt att klippa upp?
  • Menhir

    Och jag har en vigselring i titan som också är rätt hårt...

    Om inte annat får de väl söva ner oss och köra med vinkelslipen

    Jag är tandläkare och att borra i titan är förvisso en mardröm men det går med diamantborr och jag utgår ifrån att akuten har stött på hårda material som måste avlägsnas förut och kan hantera det.

  • FruSen
    Menhir skrev 2010-08-12 14:11:18 följande:
    Om inte annat får de väl söva ner oss och köra med vinkelslipen

    "kom nu, lägg bara lilla handen här, det är iiiiinte farligt. Vi ska göra allt för att inte kapa av för många fingrar!"
  • Diablo

    Men det finns jätte fina små sågar. Tror inte att man behöver oroa sig!


    Lille Tussen, chihuahua 7v. Har man tur behöver man inget vett!
  • Skogsflickan

    Jodå vi kan klippa upp alla sorters ringar=) dont worry, relax....

Svar på tråden Kan sjukhus/akutpersonal klippa upp en ring i stål?