• Tiff

    allergi

    Har en son på 6 år som efter ett pricktest i våras visat allergi utav pälsdjur då allra mest hästar. Vi har inga husdjur hemma och han tar Clarityn i flytande form vid behov.

    Nu har han hostat under en tid ett par veckor och då bara på nätterna och jag hör honom "låta" i svalget, han har svalgklåda under nätterna med och även på dagarna. Han säger att de kliar på huden ibland, medt på magen och armarna men jag har inte hittat några utslag. Någonting måste det vara han reagerar på då ha hostar och har denna klåda i svalget som även jag har haft i ett par år.

    Vad tror du det kan vara och ska jag ringa vårdcentralen för ett nytt pricktest?

  • Svar på tråden allergi
  • Allergiexperten

    Hej! Eftersom din son har visat positivt utfall på pälsdjur så har han en känslighet för luftvägsallergen. Även om man inte har pälsdjur hemma så utsätts man för hund, katt och hästallergen utanför hemmet, exempelvis på förskolan eller hos vänner. Att ta antihistamin, exempelvis Clarityn, gör att symtomen minskar.
    Att göra ett nytt pricktest i nuläget tror jag inte säger något annat än det ni fick svar på i våras. Det tar tid innan allergi visar sig på pricktest och oftast har man haft allergisymtom lång tid innan testet ger utslag. Natthosta utan andra symtom kan ha många förklaringar men om hostan och klådan inte försvinner bör barnet undersökas hos läkare, natthosta är ett vanligt symtom på inflammation i luftvägarna av olika orsaker, exempelvis barnastma.
    vänliga hälsningar Anitha

Svar på tråden allergi