• Anonym (Förskola30)

    30 timmarsbarn..Igen

    Du försökte svara på denna fråga nedan. Men det var inget fullständigt svar enligt mig,

    Idag är det lagstadgat att vi som föräldrar har Rätt till Minst 15 h/veckan på förskola med exempelvis 2a barnet.

    Hur ställer ni er till att utöka denna lagliga Rätt till 30h/veckan. SOm exempelvis S vill.

    Detta innebär naturligtvis inte att kommuner kan ha 40 eller 50h och att det fortfarande kan skilja sig åt. Men Rätt till minst30h/veckan?

  • Svar på tråden 30 timmarsbarn..Igen
  • Moderaterna

    Sedan 2001 är kommunerna skyldiga att erbjuda barn till arbetslösa och föräldralediga föräldrar pedagogisk förskoleverksamhet minst tre timmar per dag eller 15 timmar i veckan. Vi har inga planer på att ändra detta och ytterst är det upp till kommunerna att se till att regelverket efterlevs. En del kommuner med platsbrist i förskolan har exempelvis erbjudit platser hos dagmammor och liknande istället.

  • Moderaterna

    I dagsläget vill inte höja nivån till 30 timmar per vecka. Vi har istället valt att satsa på kvaliteten genom en mer pedagogisk läroplan, genom en ny förskolelärarutbildning och förskolelärarlyft. Tre viktiga frågor som Socialdemokraterna inte lämnar besked på.


    Alla våra reformer är finansierade, det är inte Socialdemokraternas, de skickar halva notan till kommunerna och kräver att de skall stå för hälften
Svar på tråden 30 timmarsbarn..Igen