föräldrapenning
Hur kan ni säga att ni vet vad som är bäst för vårar barn?? Är ni hemma hos oss föräldrar och byter blöja och lagar mat och tar hand om våra räkningar??
Inte hemma hos oss iaf.
Vi skulle behöva sälja vårat hus och flytta med de här förslaget.
Är de en bra miljö för ett barn??
Svart på de kan jag säga är nej inge barn mår bra av att flytta.
Sen vad de gäller pengar kommer de mer slit på äktenskapet och bråk i många hem för att de inte finns pengar för att den som tjänar mest måsta vara hemma.
Alla jag känner och deras barn har till gång till båda föräldrarna. Men om man ska börjar jobba förtidigt för att man måste ska barnen vara på dagis då?? Vem får träffa barnen då?? inte jag, de blir peronalen. Då har barnet verkligen inte tillgång till någon av sina föräldrar.
Är de bättre eller??
Låt oss föräldrar få bestäma själva hur vi vill dela på dagarna. Så skulle vardagen bli lite lättare för alla som är hemma och är föräldralediga.
Våra barn träffar både två lika mycke för min man har ett sånt jobb så han är mycket ledigt som han jobbar skift.
Skulle jag jobba skulle jag träffa min barn högt 1 timme innan läggning. Om änns de.
Då kan jag säga att barnen inte har båda sina föräldrar ändå.
Tänk om för alla föräldrar och blivande föräldrars skulle..
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-09-08 18:54
De spelar ingen roll om ni höjer taket och nu allt vad ni lovar. Vi skulle förlora på de ändå och skulle behöva flytta. och många med oss skulle oxå behöva göra samma sak.
Höja från 10 dagar till 30 är väl de ända vettiga i de förslag ni har att komma med.