Jag satte vinkällare för 1 år sen och blev supernöjd. Nu har jag fördelen med att ha en torpargrund med massor med skrymslen som källare. Svalt och mörkt (om man bortser för lamporna.)
Jag köpte 4 sånna industrihyllor som finns på Ikea i trä kostar väl en tvåhundring st. Målade dom i min favvofärg mööörkbrunt. Köpte MDF-skivor som jag mätte och sågade till så jag fick "fack" i hyllorn limmade och skruvade fast dom, spacklade, slipade och målade igen. Dom är ca 40x40 cm stora. Där lägger jag flaskorna efter distrikt, vitt/rött/Rosé/Bubbel osv osv.
I rummet där jag ställde hyllorna la jag in en golv och satte in 2 fina fotöljer och ett snyggt bord, lite nya lampor och en hylla med glas och tillbehör.
Vill man så kan man sätta smidesdörrar på hyllorna så får man lite mer "känsla"
Att tänka på är att röda viner helst ska ligga mörkt, svalt och tyst!
Lycka till!