Visst är väl detta ett dåligt schema för inskolning? det har inte gått bra. Snälla! tacksam för åsikter, tips och råd
Hej!
Vi har precis påbörjat inskolning (på 15-månaders) som inte går så bra. Vi är inte nöjda med upplägget och undrar vad ni tycker om denna planering? det är ett alldeles nytt dagis. Leverens av möbler osv blev försenat men inskolningen började ändå. Personalen själva har precis kommit på plats och är själva väldigt fumliga så här i början. Ingen telefon eller dator på plats. Alla leksaker har inte levererats. Inget bestämt om portfolio osv. Allt är ännu inte på plats nu efter 2 veckor.
Vårt schema ser ut så här:
Dag 1, 30 min m förälder
Dag 2, ledig (leverens av möbler osv)
Dag 3, ledig (leverens av möbler osv)
Dag 4, 1 timma m förälder
Dag 5, 1,5 timma själv.
Dag 6, 2,5 tim själv.
Dag 7, ledig
Dag 8, 4 tim själv (från början var det planerat 2,5 tim men det förlängdes, varför man nu väljer att göra det när
det inte gått bra och sonen gallskrier?)
Dag 9, 4 tim själv
Dag 10, 5 tim själv
Varje gång vi ska lämna så är det panik och han skriver och gråter hejdlöst. Vid tre tillfällen har vi bett att få stanna kvar när han varit så ledsen men pers sa att det är bättre att vi går så han får vänja sig.
Sonen känner sig uppenbarligen otrygg för han skriver hela dagarna och vill helst sitta i sin vagn och se när de andra leker (väldigt olikt honom). Har fattat det som att han lekt korta korta stunder då och då, men då lekt själv och inte med någon annan. Han äter inte heller.
Vi har bett dem ringa om han är ledsen, men det har de inte gjort. Men när vi frågar om han varit ledsen så har skrikit typ hela dagen.
Vi har mått så dåligt i 2 veckor nu och jag har dåligt samvete för att jag utsatt min son (ofrivilligt) för en tuff inskolning när han uppenbarligen inte varit redo. Men som förstagångsförälder litar man ju på att personalen har koll.
Dagiset har inte riktigt samma tider för mat och sömn som han är van vid så det har verkligen varit upp- och nervända världen i 2 veckor eftersom vi försökt vänja honom vid dagisets tider.
Frågan är om det är bättre att börja om och be om en typ 3-dgr inskolning där vi faktiskt är med och ser hur verksamheten funkar. Vi vet inte någonting, om läggninsrutiner osv. Eller frågan är om det ger motsatt effekt. På så sätt kanske sonen lär sig att allt gråt ger resultat och att han får vara där med oss. Vad tror ni?
Har så ont i magen. Min sambo jobbar 4-skift så nästa vecka blir det 2 korta dagar, ledigt och så 2 lite längre dagar. Hoppas verkligen det blir bättre. Måste tala med personalen om detta för det känns inte bra.
Men ändå skönt att höra andra åsikter och erfarenheter.
(obs vi fick ingen plats på ngt av de val vi gjort (de förskolar vi har gjort besök på) men är tvugna att börja jobba varför vi tackade ja till denna platsen)
TACK!