Gravid + missfall trots p-piller? Vad hände?
Äter p-piller (Yasmin) och började för ca 3 veckor sedan må illa. Nästan varje dag, kräktes dagar o nätter. Trodde endera det var magsjuka, matförgiftning... Tills min sambo sa att "du kanske är gravid?"
Har inte slarvat med ett enda piller. Möjligen kräkts upp något men det var ju iså fall EFTER ev. befruktning...
Häromdagen kom en lätt molvärk, sedan en liten blödning med en liten klump i. Höll på i några timmar (mensen tagit slut 4 dagar innan, hade mens även när jag var gravid med min dotter). Sedan dess har jag inte mått illa alls.
Vad tror ni, mf? Usch vad ledsen jag blev, planerar ju inte alls ett syskon nu men det satte igång nåt i mig ändå. Både glad, och orolig, om jag har förmågan att bli gravid trots p-piller. Borde man byta tro?
Fick ett barn i dec 09 så hon är inte ens ett år...