• sahara sahara

    Plocklåda, när?

    När började era barn leka med en plocklåda? Och när började de fatta grejen - alltså att den runda klossen ska i det runda hålet och så vidare?

    Jag har kvar min sen jag var liten, och jag tycker att klossarna som tillhör är så små jämfört med de "ettårsklossar" som mitt barn har nu, så jag funderade på om det kanske inte är "meningen" att hon ska börja leka med den än.


    Do something scary - the payoff is awesome!
  • Svar på tråden Plocklåda, när?
  • Birgitta L

    Svar till presens indikativ:

    Plocklåda är roligt från omkring två års ålder (man kan börja så smått vid ett och ett halvt års ålder men det är först vid 2 års ålder som barn börjar förstå vad det går ut på.

  • sahara sahara

    Å, tack. Då förstår jag mer varför klossarna är så små. Min unge tyckte att den var kul, men mest för att klossarna ramlade ur när man skakade på den. Då ställer jag undan den ett tag till.


    Do something scary - the payoff is awesome!
Svar på tråden Plocklåda, när?