Min kompis tar min energi!
Har en komis som i flera års tid har velat göra samma saker som jag. Hon skaffade barn då jag var gravis, hon köpte hus i samma område och hennes dröm är att jobba på mitt jobb. Hon lever i en bubbla där hon har gott om pengar medan hon i själva verket är sjukskriven fast arbetsför i allra högsta grad.
Hon pratar illa om arbetslösa och outbildade fast det stämmer in på henne själv. Hon kommer enbart till mig då hon vill ha något, ha hjälp med något eller låna något. Om hon mår dåligt ,s om hon ofta gör, kommer hon över och öser ut allt för att sen gå hem utan att ens fråga hur jag mår.
På sista tiden har jag försökt ta avstånd och inte släppa henne så nära. Jag berättar inte allt jag ska göra och jag vet att det gör henne sur.
Vet inte hur jag ska förhålla mig till henne längre.