Jag blir tokig på dotterns barnprogram.
När vår dotter var ca 9 månader märke vi att hon gillade barnprogrammet Pororo (handlar om en liten pingvin och hansvänner, animerad). Vi spelade in några avsnitt och har sen låtit henne titta enbart på de avsnitten första tiden. För att begränsa intrycken osv.
DET VAR DET DUMMASTE VI GJOT..... nu är hon 1,5 och vägrar titta på något annat. Varför titta på Nalle Phu, Bamse, Astrid Lindgren m.m. när man kan titta på PORORO!!?? Samma 3 avsnitt också. Om och om igen. Ett tag ville jag gråta bara jag hörde rösterna.
Numera har vi som rutin att titta på det när hon kommer hem från dagis, för att varva ner lite och så, och jag har börjat somna av dem i stället. Bara jag hör musiken eller rösterna blir jag sömnig. Väcks dock var tionde minut av min dotter som skriker PO PO PO!! När avsnitten e slut och jag måste trycka på play igen.
Senaste tiden har hon också blivit besatt, hon vill ha på det jämt. Försöker starta TV:n jämt, och står och pekar på den och skriker PO PO PO! Hon vill inte alltid sitta och titta utan bara ha det som bakgrundljud när hon leker.
Vad tusan ska man göra. Ska jag låta henne hållas?
Försöker så gott jag kan visa henne andra barnprogram men hon tittar några sekunder sen pekar hon på TV:n och säger (skriker) PO PO PO!
Nån annan som också känner smått avsky för barnens program....?