Hund som spårar - hela tiden
Hoppas någon hundkunnig kan hjälpa mig. Har en Jack Russellhane som är två år. Han har varit lätt att uppfostra förutom när det kommer till att gå fint i koppel. Problemet är att han spårar hela promenaden. Han sätter ner nosen så fort vi går utanför ytterdörren och sedan lyfter han den inte förrän vi kommer in igen. Detta resulterar i att han drar alldeles fruktansvärt. Det här har jag provat (utan resultat);
Gå med köttbullar/gott godis i handen för att få ständig ögonkontakt. Fungerar i ca 3 minuter sedan struntar han i godiset för att börja nosa igen.
Stanna varenda gång han drar. Låta honom komma upp bredvid mig invänta ögonkontakt för att sedan ge komando "gå fint". Dock är ju hunden inte dummare än att han lärt sig detta och så fort jag stannar springer han upp vid min sida, tittar på mig och går fint - i ca 15 sekunder.
Så någon som har några andra tips hur jag kan få honom att strunta i att spåra och istället nosa omkring som en vanlig hund?