Uppiggande mat för bebis i magen?
Jag är gravid i v.20. Igår åt jag någon slags potatiskaka och barnet slutade nästan helt sparka efter. Själv blev jag otroligt törstig och har varit uppe ca 5 ggr i natt och druckit vatten. Jag börjar tro att det var maten som gjorde bebisen slö.
Jag läste att viss mat kan få bebisar att röra sig mer i magen, men jag har ingen aning om vilken typ av mat det skulle vara. Har ni erfarenheter om mat som fått era barn att vakna till och sparka mer? Jag vill äta något sådant nu för att få veta om han är ok där inne.
Jag har försökt med kallt vatten, men tyvärr blir det inte iskallt nog för att han ska reagera, glass har vi nte hemma och jag kan inte buffa heller då jag inte vet var i magen han finns.
Men ös på med tips på uppiggande mat