• mamma to be

    Är du nöjd med hur mycket pappan hjälper till med barnet/hemmet?

    Ja, som rubriken låter. Är du nöjd med hur mycket din man hjälper till med städ, tvätt, hämtning/lämning, matlagning, inhandling av matsäck, leka med barnen osv? Motivera gärna!


    Ja, som rubriken låter. Är du nöjd med hur mycket din man hjälper till med städ, tvätt, hämtning/lämning, matlagning, inhandling
    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Är du nöjd med hur mycket pappan hjälper till med barnet/hemmet?
  • Förälskad

    Ojoj, gud ja, han gör mer än jag! Han är helt perfekt och uppfostar barnen jätte bra, jag är så lyckligt lottad. Jag försöker att göra lika mycket som han men han har en sådan energi att jag hinner inte med.

  • Petra123

    Ja jag är nöjd. Han är inte så duktig på hushållsarbete, men han tar ofta vår son, så jag får "ledigt" och kan gå och pilla med såna där grejer...Ibland är det ganska avslappnande :)

  • Jempajenny

    Min sambo gör minst lika mycket här hemma och tar lika mycket ansvar för vår dotter. Sedan finns det saker som bara jag gör, t ex köper och rensar bland dotterns kläder, men å andra sidan finns det saker som bara han gör också. Så ja, jag är nöjd!


    ♥ Jempajenny, Agnes och bebisen i magen: jempajenny.bloggagratis.se
  • delifi2

    min man gör allt här hemma.
    Jag är väl den som tar hand om deras kläder, ser till att det finns extra kläder på dagis, håller lite mer koll på deras rutiner å så.
    Mannen städar, tvättar, lagar mat, diskar och allt hushållsarbete

  • Ellieott

    alltså... "hjälper till"? Hjälper vem då? Är det inte hans hem och hans barn?

  • Sarah84

    Japp det är jag. Han gör lika mkt som jag här hemma. Om inte mer..


    *Agnes 2007-05-14 * Gustav 2009-08-19*
  • örtagård

    Han "hjälper inte till" . Han sköter sin del av hemmet och barnen, dvs hälften och mer om det behövs. Vi jobbar som ett team i familjen. men sjävklart sköter han sitt eget hem och sina barn!

    Jag hade inte nöjt mig med annat.

    Sen älskar jag honom otroligt mycket.

  • JuliaåRonjasmammis

    Som flera ovan säger, det handlar inte om "hjälpa till" här hemma, vi hjälps åt med både barn, hem och allt som hör till och delar inte sysslor efter kön. Pratar man om att "hjälpa till" så förutsätts ju att någon annan har ansvaret, här delar vi ansvaret rakt av istället.

    Vet inte ens om jag skulle kunna klassa mig som "nöjd" faktiskt, eftersom jag knappt kan tänka tanken att leva på något annat sätt. Men visst skulle jag vara missnöjd om vi inte hade haft det som nu.
    Glad


    Don't mess with my integrity!
  • VirrigaVerna

    Vi drar lasset tillsammans och vi gör jobbet tillsammans så jag är nöjd.


    Många människor behöver man inte parodiera. Det räcker med att citera dem.
Svar på tråden Är du nöjd med hur mycket pappan hjälper till med barnet/hemmet?