Alvedon mot tandsprickning?
Hjälper alvedon mot tandsprickning?
Sonen har såååå ont, håller på att få fyra tänder samtidigt!!
Funkar alvedon eller finns det något annat knep?
Hjälper alvedon mot tandsprickning?
Sonen har såååå ont, håller på att få fyra tänder samtidigt!!
Funkar alvedon eller finns det något annat knep?
vet inte hur mkt det hjälper men jag ger dottern alvedon varje gång hon är på g att få en ny tand (de gånger som jag märker att hon är brydd över det inte annars så klart) och det verkar iaf hjälpa mot hennes smärta.
Min mamma är barnsjuksköterska o menar att man inte skall vara så rädd för att ge alvedon om man tycker det behövs!
Så hade jag varit dig hade jag absolut gett din son en direkt! :O)
Nej det hjälper inte mot tandsprickning. Tandsprickningen kan och bör man inte försöka stoppa om man besitter sunt förnuft. Barn ska få tänder. Det kan hjälpa mot smärtan däremot och har barnet för jäkla ont och jobbigt ska det naturligtvis få alvedon.
Ja, det hjälper mot smärtan vid tandsprickningen. Bäst hjälper det om man gnuggar alvedon mot tandköttet - då behöver man inte heller ta lika mycket vilket jag tycker är skönt. För även om alvedon är relativt snällt har det ändå biverkningar och hos enstaka kan dessa bli allvarliga. Jag är alls inte emot alvedon, men tillämpar alltid viss försiktighet.
Även citron hjälper! Det är säkert inte alls bra mot tänderna när väl man fått några, men att knugga citron/citronsaft mot tandköttet var mer effektivt än alvedon och innan de första tänderna kommer upp gör det iaf ingen skada.
Tack för era svar! Gav honom en supp då han dessutom har feber :( Nu sover han, frågan är bara hur länge?
Jag gnuggar också tandköttet där tanden/tänderna spricker igenom. Det känns som att han inte får i sig lika mycket på det viset. Har han däremot feber så kan jag ge en dos alvedon innan läggdags.