rätt göra abort pga kön?
För något år sedan så ville en kvinna göra abort pga "fel" kön. personalen var emot detta och vände sig till socialstyrelsen för att se om det var lagligt. Enligt socialstyrelsen så var abort pga kön ingen saklig anledning för att vägra aborten. så personalen fick utföra denna abort mot deras vilja.
Tydligen är det så att många kvinnor från norige åker hit till sverige för att göra abort pga fel kön. För i norge är detta förbjudet och normal abort får inte ske efter v12, i sverige är det v18. Så dom tar reda på könet hemma sen åker dom hit.
Vad tycker ni är det etniskt rätt med en sådan här abort? bara för att man har kanske 4 flickor och väntar en 5, men vill ha en pojke, så gör man abort?
eller att det är pga religion som kräver att familjen ska föda en son och ingen son kommer, ska man ha rätt att ta bort alla flick foster?