Suneboll skrev 2010-12-07 07:32:50 följande:
Jag tvättade håret varje dag innan o det blir grymt fett, nu tvättar jag det med 5-7 dagar emellan o det är som nytvättat nästan hela tiden :0)
torrschampo är som vanligt schampo så det funkar ej.
Det enda som funkar är att glesa ut tvättningarna succesivt. Börja med att tvätta håret varannan dag, kommer inte att vara kul i början då det kommer att kännas smutsigt dag 2 innan du tvättar det.........det bästa är att börja på en helg när man inte ska nånstans utan bara vara hemma. Ett hårband kan oxå vara bra om du har lugg som blir fet, så kan man dölja det en dag.
Du får nog tvätta det varannan dag ett rejält tag innan du kan börja med var 3e dag. Om man inte ska ngt speciellt en dag så slopar man hårtvätten då.
Om jag tvättat håret en måndag o det känns tradigt på fredagen men jag inte ska något i helgen så väntar jag änsdå oftast att tvätta det tills lör el sön, för till nästa tvätt håller det sig bättre sen.
Du får testa olika schampoon för det är jätteskillnad på om de håller håret ofett eller ej. Om du klarar dig utan balsam är det oxå bra, mitt hår blir fett för ingenting av balsam, sen när man tvättar det emr sällan behöver man inget för håret blir naturligt fint ändå o ej tovigt om man ser till att få en bra klippning.
Stylinprodukter gör oxå håret fett.
Torrschampo är INTE som vanligt schampo och det funkar visst!