• April2010

    Vattenkoppor! Ska vi träffa kusinen på julafton?

    Hej! Är lite orolig över min dotter som är 8 månader. Hennes kusin är 7 månader och har fått vattenkoppor som han nu har haft i fyra dagar. BVC- sköterskan hade sagt till min svägerska att det smittar i 10 dagar från det att han fått det. Mamma sa att om han fortfarande har blåsor efter så smittar det än. Vill ju inte utsätta vår dotter för detta hemska bara för att vi vuxna ska öppna några julklappar. Kusinen har haft det jättejobbigt på nätterna och skrikit. Det e ju så hemskt när dom e så små för dom kan ju inte säga var på kroppen det kliar. Men om endast min man skulle träffa sin familj bär han med sig smittan från kusinen till vår dotter då eller riskerar vi att få bältros?? Snälla, e jättetacksam för svar! Om man räknar tio dagar från det att han fått det så blir det den tionde dagen  den 21 december. Hur pass smittsamt e det? Via leksaker och sådant? Mvh den oroliga mamman

  • Svar på tråden Vattenkoppor! Ska vi träffa kusinen på julafton?
  • BVC Sköterskan

    Hej!

    Normalt går förloppet över på en vecka - tio dagar, vilket förmodligen var vad kusinens BVC-sköterska menade. Din mamma har också helt rätt, så länge barnet har vätskefyllda blåsor så är det smittsamt. 

    I genomsnitt brukar blåsorna komma under fyra till fem dagar och sedan spricka och torka på några/något dygn. Därefter faller de av. Hur mycket blåsor barnet får kan variera väldigt. Men förloppet ser likadant ut och smittsamheten pågår från några dagar innan blåsorna uppträder tills de torkat.

    Vattkoppor orsakas av samma virus som bältros, så har du en gång haft vattkoppor kan du utveckla bältros. Det drabbar dock oftast äldre människor.  

    Jag skulle tro att ni kan fira jul med kusinen utan att riskera att bli smittade. Hör efter hur det utvecklar sig och ta beslutet när kopporna torkat. Stanna hemma om du känner dig orolig, man kan ju byta julklappar på andra dagar också ;)

    MVH Christine 

Svar på tråden Vattenkoppor! Ska vi träffa kusinen på julafton?