• Anonym (Jag)

    "böld" på bröstet? Obs, lite äckligt!

    Hej hej!
    Är lite fundersam, men jag är en sån som inte går till läkaren så ofta utan tror att allt är bra ändå så jag tänkte bara kolla lite här.

    På mitt ena bröst, precis bredvid vårtgården om man kan säga, så har jag som en liten, röd, ömmande böld. (påminner lite om hur det ser ut när man har råkat ut för ett  inåtväxt hårstrå, fast mindre och inte lika ont och rött..svårt att förklara..).
    Iallafall, tryckte på den, och då kom det ut var, såg inte ens att det var ett hål utan det pluppade ut var genom huden , sen varblandat blod och sen blod (inga större mängder, men det kom ut iallafall)..helskumt..Andra gången på kort tid, på samma ställe som det är såhär..vad kan det vara?

    Lite äckligt med varet, men annars är det inget som stör sådär..funderar bara lite..har ju inte direkt hår på bröstet heller så jag tänkte att det inte borde vara ett inåtväxt hårstrå.
    Ser inte så tokigt ut utanpå heller, en lätt rodnad, men det är mer som en finne under huden..eller nåt.. Ja..nån som har en liten aning vad det är och vad man kan göra åt det?

  • Svar på tråden "böld" på bröstet? Obs, lite äckligt!
  • snappi81

    Låter som en inflammerad körtel. Ingen fara men kolla så inflammtionen lägger sig.


    Linus 070808 Lucas 090707
  • Anonym (Jag)

    Usch..men så länge det inte är värre en så får det väl vara lugnt..tack för era snabba svar! Ska hålla lite koll hur det blir framöver!

  • SoStylish

    Jag fick något liknande för ett par veckor sedan. Det var en jättestor finne eller något åt det hållet. Jag baddade den med alsolsprit och morgonen efter var den så gott som borta. Testa det du med!

  • Anonym (M)

    Jag har också råkat ut för bölder kring brösten.
    Jag har fått dom ett flertal gånger faktiskt och alla på samma ställe. Dom sitter oftast precis mellan brösten.
    Det värsta jag någonsin varit med om, var när jag för ca fyra år sedan fick en böld som var 5*10 cm stor! Äckligt som fasen, jag vet!
    Den gjorde ont som tusan, jag kunde inte röra mig som vanligt och jag kunde inte sova på magen som jag annars alltid gör.

    Till slut kände den jävlen för att spricka och ni kan bara tänka er synen och lukten..... ! Det tog mer än en timme att tömma ut allt.... Usch!
    Idag har jag världens fulaste ärr där, mitt mellan bröna!

    Efter det är jag riktigt noga med att använda alsolsprit när/om jag får en ny. DET kan du testa!

  • bettsy60

    Jag  har såna stora bölder på brösten..stora som körsbär ibland..varfyllda blodiga.. fattar inte varför man får såna?

    Med andra ord   Äckligt!!!

Svar på tråden "böld" på bröstet? Obs, lite äckligt!