• EwMa

    Enkel snabb förrätt till nyår, fisk som huvudrätt

    Kompisgänget ska samlas till nyår och ha lite knytkalas och vi står för förrätten.
    Jag har en idé men inte provat den själv.
    Så jag mottager gärna snabba enkla tips på nåt man kan göra...

  • Svar på tråden Enkel snabb förrätt till nyår, fisk som huvudrätt
  • ser91

    Jag kan bara tipsa om det vi hade som förrätt förra nyår, i år på juldagen, och förmodligen igen vid nyår pga populariteten! :)

    En liten toast, rostad franska (utan kanter) en klick creme fraische med tomat och basilika-smak, en skiva kalkon, en skiva rostbiff, lite sallad, en klick creme fraische igen och sedan ett segel av rostad franska (en halv franska delad på diagonalen). Lätt att förbereda brödet, sedan bara rosta det i stekpanna (helst), annars i brödrost! Väldigt gott faktiskt.

  • JustJack

    Funderar själv på en västebottenpaj och en lätt sallad, evt med kräftor....

  • Camilla D

    Jag skall prova en grej som låter gott i alla fall.
    Man steker hackad vitlök, sen steker man pilgrimsmusslor, lägger i räkor, sambal oelek, olivolja, serverar sen detta på en salladsbädd med en skiva citron, skall även rosta lite bröd och lägga brevid.
    Enkel är den ju i alla fall ;)

  • EwMa

    tack, massa bra tips...själv hade jag tänkt rensteksröra med tunnbrödsflarn tror jag i och med att det kan bli för mycket fisk annars...men ska tänka lite

Svar på tråden Enkel snabb förrätt till nyår, fisk som huvudrätt