Amma för mycket??
Kan man amma sitt barn för mycket?
alltså kan det vara farligt att amma mycket?
finns det nått negativt med att amma mycket?
eller är det bara bra att amma så mycket man kan?
Kan man amma sitt barn för mycket?
alltså kan det vara farligt att amma mycket?
finns det nått negativt med att amma mycket?
eller är det bara bra att amma så mycket man kan?
Nej, man kan inte alla för mycket. Amma på så mycket bebisen vill, och du orkar.
..... inte amma för mycket ..... ska det vara förstås.
Man kan inte amma för mycket. De släpper bröstet när de inte vill ha mer eller så spyr de upp (överfyllnadsskyddet) om de har fått i sig för mycket. Amningen är inte bara mat, de kanske är i behov av extra mycket närhet just då och vill amma mer än vanligt. Så amma på du så mycket din bebis vill och du orkar!
Nej, det går inte att amma för mycket!
Okaj vad skönt :)
tack för svaren :D
men han kan inte få ont i magen och sånt om man ammar mycket då??
Nej, de får inte ont i magen av att ammas ofta! Däremot kan de få ont i magen av att ammas sällan, då kan det bli för mycket på en gång. En ganska kontinuerlig tillförsel är bäst för babyns mage.
I normala fall är det bara bra att amma så mycket som möjligt, barnet ammas för tröst, mys, trygghet och närhet - en mjuk övergång från livet i magen till livet ute i stora världen.
Men jo, ett undantag kan jag tillägga. Om man har en liten bebis som inte går upp i vikt, som är lite trött och vill ligga vid bröstet väldigt länge, så finns det en risk att de suger sig trötta och mest ligger och gosesnuttar. I sådana situationer så kan man behöva korta av amningspassen för att få barnet att bli hungrigt snabbt igen och äta mer aktivt då. Alltså amma kortare stunder och ofta. Men i normala fall är det inget fel att låta barnet ligga och mysa vid bröstet!
Hallonpaj
okaj..men då borde jag kunna amma när som helst då..
för min lille skrutt är en stor skrutt :)
väger över 5kilo nu :D
Jag fick tipset att inte försöka att amma hela tiden utan försöka att ha åtminstone 3 timmar mellan varje gång from då jag ammade sist pga att min dotter har magknip och de trodde att det delvis beror på att jag ammat för ofta så att det blir för jobbigt för hennes mage. Men jag kan inte neka henne om hon vill ha mat så hon får när hon vill fast att hon får mer ont i magen då...det blir en ond cirkel ibland..
min lilla kille har magknip...borde jag inte amma när han vill då??
blir det värre då?