• Anonym (orolig mamma)

    talet hos en 2½åring

    jag jämför min son med alla andra barn i hans närhet och inser att han talar sämre än dom. han talar gärna sitt"egna" språk och säger aldrig första bokstaven i orden.Tex:

    andbil(brandbil)
    ass(glass)

    vad skall en 2½åring kunna?dags att kontakta logoped och bvc kanske?

  • Svar på tråden talet hos en 2½åring
  • BVC Sköterskan

    Hej!

    På BVC gör man en språkscreening vid tre-årsålder. Den går ut på att kunna identifiera de ban som inte förstår enklare frågor/uppmaningar, inte talar meningar om tre ord eller på något sätt talar obegripligt även för familjen.

    Uttalsfel är generellt inget att oroa sig för, men om barnets tal domineras av ett speciellt språkfel kan det vara aktuellt med logopedkontakt. Min erfarenhet är dock att mycket kan hända under ett halvår, men om du upplever oro kring hans tal och han dessutom konsekvent verkar hoppa över de initiala bokstäverna, så tycker jag att du tar kontakt med BVC. 
    Det är inte heller fel att diskutera med förskolepersonalen, som har mycket erfarenhet av barns språkutveckling. Gör gärna det inför BVC-besöket.

    Hoppas du fått någorlunda svar på dina funderingar Obestämd

    MVH Christine 

Svar på tråden talet hos en 2½åring