Bajsdoft
Måste fråga min dotter 1 år gäller det.
När hon bajsar är det rejält löst och luktar precis som spyor, kan det vara magsjuka ?
Tack på förhand
MV
Måste fråga min dotter 1 år gäller det.
När hon bajsar är det rejält löst och luktar precis som spyor, kan det vara magsjuka ?
Tack på förhand
MV
Hej!
Har barn varit förkylda/snoriga är det inte ovanligt att de drar ner snoret i magen, vilket ger lös och illaluktande avföring. Detta sker ofta under småbarnsåren och speciellt under vinterhalvåret.
Har hon feber och kräkningar i kombination handlar det förmodligen om maginfluensa.
I vilket fall som helst är det viktigt att du har koll på att hon får i sig tillräckligt med vätska. Leker hon, är hyfsat pigg och kissar som vanligt är det ingen fara, men blir hon trött och slö är det aktuellt att prata med sjukvården (tex kan du ringa 1177). Normalt går båda infektionerna över på en vecka.
MVH Christine
Hej
Hon har inte varit förkyld och har ingen feber den ligger på 37. Vid lunch i dag börja hon kräkas så det är väll maginflensa skulle jag tro, Sen tycker jag inte hon kissar specielt mycket kolla blöjan efter 2 timmar och då var den torr kollade även efter 3 timmar då var den oxå torr sen hade hon bajsat igen och då kunde jag inte se om där va något kiss hon har bajsat igen efter det och nu böt jag nyss blöja och då hade hon kissat lite vägde blöjan för att kunna se det.
Mv
Hej!
Ja, onekligen låter det som en maginfluensa.
Jag vet att det kan vara svårt att se om hon kissat. Normalt märker man dock på barnet om de har vätskeförlust. Då blir de mer slöare och tröttare än vanligt. Försök mata henne med små mängder vätska, gärna upp mot en liter per dygn. Större mängder har en tendens att vända direkt i magen. I vissa fall, om barn t e x kräks mycket och även har feber är det bra att ge vätskeersättning (finns på apoteket).
För magens skull är det bra att (under de första dygnen) undvika fiberrik kost, för mycket frukt, sött och mjölkprodukter. När kräkningarna och diareerna avtagit kan hon återgå till vanlig kost igen.
Som sagt är hon trots allt hyfsat pigg och leker så ska du se att det snabbt går över.
MVH Christine
Tack för ditt svar, jag köpte proviva dryck men det ville hon inte ha och maten är inte heller poppis utan hon får snutta tutte så mycket hon vill nu i stället och det har hon fått behålla men magen är inte riktigt bra ännu men ändå är hon välldigt pigg och glad.