• KnutRut

    Vad skulle man kunna hitta på att grilla på midsommarafton?

    Hejsan!

    Vad skulle man kunna grilla på midsommarafton?

    Lämna gärna förslag på recept.
    Med allt i från salsa till sallad och bröd och kött....

    Trevlig sommar

    Kramisar Jessica och Amanda Panda!

  • Svar på tråden Vad skulle man kunna hitta på att grilla på midsommarafton?
  • Mumu

    Mmmm, grillat! Finns ju massor av gott!

    Tips på ett gott tillbehör till grillat:

    Tvättade små färskpotatisar läggs i långpanna tillsammans med paprika och rödlökar i klyftor och vitlöksklyftor med skalet kvar. Färsk timjan repas över. Sen stänker man på lite olivolja, balsamvinäger och saltar och pepprar. En nypa socker brukar jag också strö över. In i ugnen, så är det klart när potatisen är mjuk, det brukar ta ca 35-40 min.

    Det här åt vi i helgen, då med grillad fläskfile, som vi skurit upp som en rulltårta typ, så det blev stora, platta portionsbitar. Och så grillade vi majskolvar till, samt hade en kall röra med mosad fetaost och minifraiche. Jättegott!

  • Jolanta

    Vi brukar grilla hel fläskfilé som är stoppad med vitlök, lök o andra godsaker om man vill, sen har vi bakpotatis som vi lagt på grillen, och förstås en god sallad. Mums

  • miya

    Det finns så mkt som jag bara älskar att grilla (kan bero på att grillen är min bäste vän )
    Entrecoté marinerad med vitlök, lite olja soya och pappar.....en potatisgratäng till och grönsallad...

    Fläskfile hel eller i tornedous bitar, med kall poatissallad á la vinegrett variant och grönsallad med mycket röd paprika...och naturligtvis grillad majskolv....

    Spett på kyckling marinerad m vitlök, örter, olja och thai sweet chili, med en rissallad till (rissallad m kallt ris, en liten röd chili finhackad, lite riven vitlök, isbergssallad, paprika, gurka, majs och ev kikärtor)...

    Hel oxfilé som du trycker i tjocka skivor vitlök i, rullad i svartpeppar och flingsalt. Med bakpotatis och vitlökssmör till, vitt bröd och en vanlig sallad..

    Foliepaket innehållande laxkotlett, färskpotatis, färsk rödlök, grön sparris, och en liten skvätt vitt vin.....lägges i kolen om man inte har grill med lock...servera med tomatsallad (tomat, hackad rödlök, salt och svartpeppar)....

    Nu blev jag ju hungrig ju!!!

    Passar på att önska en trevlig midsommar....

  • dexterswife

    Haloumiost är supergott att grilla!
    Och majskolvar!

  • Linsen

    Hej!
    Ska ni ha gäster är det kanon med grillspett! Låt gästerna själv plocka ihop sitt spett med kött, korv eller kyckling och massa goda grönsaker.
    Lägg lagom stora bitar kött o kyckling i marinad redan dagen innan. Skär upp färgglada grönsaker som du lägger på stora fat innan gästerna kommer. Till detta kan du ha t ex potatissallad eller bakpotatis. Samt små skivor av baguett (gärna med vitlökssmör).
    Potatisskivor som lägges i foliepaket m en klick smör och salt och peppar är inte heller tokfel att grilla till
    Som förrätt kan man grilla majskolvar.
    Jösses vad hungrig jag blev nu
    Trevlig midsommar!!

  • Petra Pontus mamma

    Sitter på jobbet och LÄNGTAR efter lunch

    Man kan göra en fyllning på lika ungefär getost, hackade soltorkade tomater och rostade pinjenötter. Dela kycklingfile som en fjärilskotlett, stoppa i fyllningen, knyt ihop och grilla. Så gott att man kan svimma.

  • Lycke

    Grillspett är aldrig fel! Då kan man göra flera olika marinader och typer av grillspett! Till Valborg gjorde vi grillspettsbuffé - grönsakspett, laxspett, fläskfiléspett och kycklingspett. Blev jättelyckat!

    Ett grilltillbehör jag älskar är fetaostkräm! 100 gr fetaost, 2 dl creme fraiche och lite svartpeppar. Mosa fetaosten och blanda ihop allt - suveränt!

    Lycka till!

  • Önskan

    Prova hela vitlöksklyftor med skal på! Man kan lägga en hel, oskalad vitlök i folie och slänga på grillen. När klyftorna är mjuka är de jättegoda och milda att äta till det andra som man grillar.

    Halloumiost är jääättegott att grilla. Lite olja kan man ha på innan, och inte för tunna skivor.

  • Fyra

    Gör kycklingspett där du varvar kyckling file, lager blad och citronskivor. Till det serverar du skivad kokt nypotatis som du lägger i folie med lite olivolja, dill och pressad lime. Servera gräddfil till med hackad chilli i. Kram Glad midsommar.

  • Villebusen

    Bacon!! japp det är jätte gott både som mat och som snacks =) Vi tar jämt fram ett paket bacon när vi grillar ett måste i vår familj.

  • KnutRut

    Men om man gör ett potatispaket, ska potatisen redan vara kokt eller ska den värmas i foliet???

    Kramizar!

    MER RECEPT TACK!

  • citronella

    Tummen upp för Santa Marias grillolja vitlök! Den är jättegod på kött som fläskfilé/kotlett till exempel.

    Guacamole är gott till grillat.

    Melonsalsa gottigott:
    Tärna galiamelon i lagom stora kuber, Hacka en röd- eller schalottenlök fint och blanda ner. Finhacka en chilipeppar och pressa över lite lime, salta och peppra.

  • dexterswife

    Jag skulle nog förkoka potatisen i tio minuter först. Har inte tålamod att vänta så länge...

  • KnutRut

    här ska det grillas i midsommartid

  • Lycke

    Fransk potatissallad - suuuupergod!
    4 port.
    1 kg färskpotatis
    1 purjolök
    10 rädisor
    1-2 dl olivolja
    1 dl vitvinsvinäger
    1 msk grov senap
    4 charlottenlökar
    1 vitlöksklyfta
    salt o. peppar

    Koka potatisen och skär den i bitar. Skär purjolöken fins och rädisorna i klyftor. Blanda potatis, purjolök och rädisor. häll övriga ingredienser i en mixer och mixa en kort stund. Slå vinägretten över potatissalladen och blanda väl. Salta och peppra. Servera väl kyld.

    Jättegod tropisk salsa
    1 mango
    1 avokado
    1 röd chili
    1 msk färsk koriander
    2 salladslökar
    1 lime
    1 msk olivolja
    vitpeppar och salt
    habanero hot sauce
    Skala mango och avokado, ta ur kärnorna och skär frukten i 1 cm bitar. Kärna ur chilin och hacka fint. Hacka koriander och salladslök. Pressa limefrukten och blanda mago, avokado, chili, koriander, salladslök och olivolja. Smaka av med peppar, salt och habanero hot sauce.

    Limemarinade fläöskfiléspett.
    (Denna marinad gör jag så ofta det är lagligt! Blir otroligt gott!)
    Till ca. 500 gr fläskfilé
    2 st limefrukter
    2-3 tsk riven färsk ingefära
    2 st vitlöksklyftor
    1 st röd chili
    1/2 dl soja

    Skölj och torka limefrukterna. Riv skalet av 1 lime. Pressa saften ur båda. Skala och riv ingefäran. Pressa vitlöken. Kärna ur och finstrimla chilin. Blanda allt.
    Skär köttet i ca 1 1/2 - 2 cm stora bitar. Marinera i ca. 2 timmar. Trä på spett varvat med coctailtomater och purjolök.

    Limesmör.
    4 port
    100 gr smör
    saft och skal av 1 lime
    3 msk färskhackad koriander (brukar köra torkad, går lika bra!)
    1 st chili
    1 tsk worcestershiresås

    Rör smöret mjukt. Skölj limefrukten. hacka koriandern. Kärna ur och finstrimla chilin. Rör ner rivet skal och saften från limefrukten och övr. ingredienser. Ställ i kyl.

    Återkommer säkert med fler recept. Mat är så roligt!

  • Fyra

    Potatispaket!

    Potatisen ska va kokt.

Svar på tråden Vad skulle man kunna hitta på att grilla på midsommarafton?