Överstimulerad 2,5 månaders?
Hej,
Min son som är 2,5 månader blir lätt överstimulerad. Eller jag tror det är överstimulerad han blir. T.ex. i måndags var jag hos svärmor, även min mormor var där. De pratade med honom båda två, gullade osv. Han var på superbra humör först, log tillbaka och "pratade". Så är det ett tag, sen kan han bara bryta ihop och bli otröstlig. Vet inte om det är överstimulans eller om det är att han har sovit för lite. I alla fall så blir han otröstlig och det tar ganska lång tid innan jag får honom lugn/får honom att sova/äta.
Vi brukar ha en social aktivitet per dag, mest för min skull, men blir det en två tre saker per dag så märker jag att det blir för mycket.
Parfymer verkar han också reagera starkt på, gör era bebisar det också?
Någon som har tips angående detta? Jag menar, visst skall jag vara försiktig med att överstimulera honom, samtidigt vill jag vara lite social, och jag vill inte heller att han skall bli typ rädd för folk eller rädd för oljud, aktiviteter osv.