Hjälp! Min 4 månaders har tappat intresset för allt
Hej!
Min son är fyra månader den 23e januari och har haft en jobbig period med vinterkräksjuka. Någon i familjen har sedan jul varit sjuk i någonting, alltså en månads svårighet med influensa.
Vi har farit in och ut på akuten med honom.
Innan detta var jag och min pojk jätteglada och jag såg med glädje på hur han började sträcka sig efter leksakerna på lekbågen i babysittern och hålla fast dem med båda händerna, osv osv.
Nu efter sjukdomsperioden har han varit dålig i magen och bara skrikigt, skrikigt, skrikigt. Det har i sin tur resulterat i att han slutat leka, jollra, ha ögonkontakt, sträcka sig efter saker.
Nu när han börjat sköta magen igen har han fortfarande ingen lust att göra dessa saker.
Vi får kämpa för ögonkontakt och att få ett leende ur honom är svår.
Det är så otroligt frustrerande och jag är riktigt rädd för att det är något "fel" med honom. Han vill gärna hålla i min hand och så, och gillar att sitta i knät, men börjar ibland gråta om vi försöker leka med honom. Han trivs med att stirra ut i tomma intet, men gråter mestadels för jag tror att han fortfarande har ont i magen.
Han är redan skeptisk kring främlingar, och till och med hans pappa, blir bara lugn med mig.
På BVC sa de att vi skulle ge honom en vecka till för att se om han blir sitt gamla, glada jag.
Är det någon som haft barn i denna ålder som tagit en "paus"? Någon vars barn haft vinterkräksjukan och blivit lite nollställd?
Oroar mig även för autism, m.m, hur/när märker man det? Utvecklas dessa barn normalt i spädbarnsålder?
Skulle gärna höra era reflektioner och otroligt tacksam för svar!