hur påverkades din vikt av citalopram?
Som rubriken lyder, hur påverkades din vikt av citalopram? Och om du gick upp i början, lyckades du då gå ner det senare trots medicinen?
Som rubriken lyder, hur påverkades din vikt av citalopram? Och om du gick upp i början, lyckades du då gå ner det senare trots medicinen?
Jag gick upp ca 10 kg snabbt och har inte blivit av med dom! Kände mig konstant hungrig!
Min viktpåverkades inte alls. Eller, egentligen gick jag ner lite men de kilona hade jag gått upp snabbt tidigare när jag åt Mirtazapin innan. När jag åt det var jag tokhungrig hela tiden... I början på citalopramet gick jag ner i vikt eftersom jag mådde så illa och inte var ett dugg sugen på att äta, sen låg jag kvar där. Kände ingen ökad hunger.
Jag gick tvärt om - ner i vikt. Jag har hög ämnesomsättning normalt och det blev än värre när jag åt citalopram, fick tyvärr frågan om jag hade ätstörningar av en välmenande klasskamrat så jag fick snällt förklara läget att det var viktnedgång pga medicinering, hon var väldigt förstående och jag såg hellre att folk visste om att jag tog mediciner än trodde att jag led av anorexia. Jag tog inte alls illa upp av att hon frågade, tvärt om så kändes det bra att hon vågade visa att hon brydde sig om mig.
Att jag såg ut som ett benrangel fick det vara värt, för jag mådde i övrigt så mycket bättre och fick en chans att återhämta mig från mitt dåliga mående. Och ja, allt gick tillbaka till det "normala" när jag slutade ta medicinen, vikten kom tillbaka tillsammans med glansen i håret.
Inte ett dugg. Citalopram har inte stor effekt på vikten.
Jag kan kanske tillägga att jag inte hade några problem med illamående mer än att det tog emot pyttelite med maten de två-tre första veckorna. I övrigt försökte jag äta så mycket mat jag kunde i ett försök att gå upp lite, men det hjälpte inte.
Jag gick upp minst 10-12 kg på ett år. Pga mitt dåliga mående (antar jag) så märkte jag inte själv att jag hade gått upp så mycket, förrän jag slutade med dem. Tuffa kg att få ner!!!
Jag har upplevt att ansiktet blivit väldigt svullet, någon som haft samma?
Gick NER i vikt......
Fy farao jag gick upp över 15 kg och gick inte ner när jag slutade...fick kämpa hårt för det. Vart lika med cipralex..+ 16 kg.
Här en till som gått ner av citalopram! (ca 15 kg)
Jag gick ner i vikt
Min vikt har aldrig påverkats av någon antidepressiv medicin, inklusive citalopram. En läkare sa en gång att en tredjedel går upp, en tredjedel ner och en tredjedel är det oförändrat för.