• elsalorre

    hur få dottern att bajsa också?

    Hej dottern går och kissar på pottan nu på sista tiden men har fått någon grej när det gäller att bajsa på pottan. Verkar vara livrädd för det. När hon blir bajsnödig så springer hon till mig och säger att hon vill ha blöja. Jag har försökt att prata lugnt med henne och be  henne sätta sig på pottan men hon vägrar. Även när det inte är aktuellt med bajsning brukar jag förösöka prata med henne om det och då håller hon med och säger att hon skall göra det. Någon som vet hur man skall göra och vad det är för noja hon har fått.
    Sedan undrar jag hur man ber lata och oengagerade fröknar att hjälpa till med potträningen på dagis också...så att man inte behöver börja om. Känns som att de inte kommer peppa henne eller ge henne uppmärksamhet när det är dags för pottbesök.

  • Svar på tråden hur få dottern att bajsa också?
  • MrsBobby

    Tycker det låter som du redan gör det rätta, pratar om det och försöker få henne att känna sig trygg. Tror att hon säkert kommer över det så småningom. 

    Gällande dagis så tycker jag att du skall vara rak med hur du vill ha det och vad du förväntar dig av personalen. 

Svar på tråden hur få dottern att bajsa också?