Familytime skrev 2011-02-11 22:57:33 följande:
Smörjmedel runt slidan? Det hat jag aldrig hört talas om. Jag har både erfarenhet och kunskap om detta, därför vågar jag uttala mig. Förr skulle man åka in, gärna ambulans för man fick inte vara stående. Man trodde då att bebisen skulle åka ut om vattnet gick. Barnets huvud KAN åka ut med fostervattnet vid komplikationer, men idag visade det sig att det är så ovanligt att man inte längre kan ha det som rekommendation. Det är ungefär som det här med förvärkar. Det är klart att det finns de som föder i v 26 pga att förvärkar startat och det gått in i förlossning. Men de allra flesta har normala förvärkar och det är inget konstigt med det. Därför kan man ju inte rekommendera sängläge för varje kvinna som har förvärkar.
Alltså, förr var det ilfart in till förlossningen, idag vet man bättre!
Själv hade jag vattenavgång i över tio dagar! Det forsar ju inte ut som på film för alla, ibland sipprar det bara ut... Därför visste jag inte om det och gick tio dagar utan att ta reda på vad det var.
Är inte orsaken till ev ambulans och illfart till förlossningen vid vattenavgång enbart avgränsat till de kvinnor vars barn inte är fixerade eller ruckbara? Så har jag uppfattat läget, att om det föreligger risk för navelsträngsframfall så ska man hellst hålla sig liggande, och snabbt ta sig till förlossningen.
Så på det hela taget är väl rådet, prata med förlossningen som antagligen har journaler och aktuell information om ens egen graviditet så kan man rådgöra med dem och ta ställning utifrån det som gäller för en själv.